رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

کوه قزل ارسلان همدان

اشتراک گذاری

برج صخره ای قزل ارسلان که از آن با عنوان کوه قزل ارسلان نیز یاد می شود، با ۳۲۵۰ متر ارتفاع در رشته کوه های الوند و در جناح شمالی این سلسله جبال در شمال غربی شهر همدان قرار دارد.قله قزل ارسلان توسط گردنه ای در قسمت جنوب شرقی به قله دائم برف به ارتفاع ۳۴۵۰ متر و از سمت شمال به قلل کوه کرکسین به ارتفاع ۲۹۵۹ متر و از جناح غربی به ارتفاعات ۲۵۴۹ متری سوخته متصل می شود.

بهترین زمان برای صعود به قله قزل اسلان در اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خردادماه است.
با توجه به شرایط طوفانی حاکم بر رشته الوند و همچنین صخره ای بودن قله قزل ارسلان صعود بدان در زمستان با کمی مشکل به انجام می رسد.

از شهر همدان به سوی شمال به آبادی بزرگ مریانج و سپس با طی کردن ۱۰ کیلومتر راه آسفالته به روستای برفین وارد می شویم. کوچه باغ های روستارا به سوی شمال غربی پیموده از باغ های سرسبزی که درختان زیادی دارند عبور می کنیم (۱). در سمت چپ رودخانه بزرگ روستا، از طریق راه کاملاً مشخصی به تدریج خود را به یال قله تپه مانند دائم برف نزدیک کرده و سپس به جای صعود بر بلندای آن از مسیر مالرو در کمرکش کوه دائم برف به صورت تراورس تپه ها و دره های کوچک رو به سوی قله مخروطی و نوک تیز قزلارسالان در حالی رهسپاریم (۲). که نمای زاویه دار جناح شرقی و جنوبی آن به خوبی مشخص می باشد. به تدریج ارتفاع مسیر بیشتر می شود. بر گردنه مرتفعی رسید (۳) و از یال مضرس آن با گام های ممتد از لابهلای صخره ها خود را به بلندای قزل ارسلان می رسانیم. ارتفاعات بکر کرکسین با صخره های سیاه رنگ در شمال و کوه بزرگ دائم برف و قله مخروطی کلاغ لان در افق جنوبی قابل رؤیت هستند. روستاهای زیبادی از فراز قله دیده می شوند و دشت های تویسسرکان را تا امتداد دامنه های زاگرس به خوبی می توان دید. هوای سرد شده است و لکه های کوچک ابر جای خود را به ابراهای سیاه رنگی داده اند

کوه قزل ارسلان همدان

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *