بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوه شیوشگان

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۶ آبان ۱۳۹۸

کوه شیوشگان یا کوه صاحب الزمان در قسمت شرق شهر کرمان در استان کرمان است. قدمت دستکند آن به ۱۲ هزار سال قبل بر می‌گردد که «شیوشگان» نام باستانی آن کوه است، و اکنون نیز با نام کوه‌های مسجد صاحب‌الزمان (عج) شناخته می‌شوند. یکی از چشم‌گیرترین اثر تاریخی و گردشگری این شهر است.

نکته متمایز و جالب توجه کوه شیوشگان وجود سنگ نگاره دست کند بر روی آن می باشد که وسعت آن از یک زمین فوتبال نیز بزرگتر است. چنین نوعی از سایه نگاره تاکنون در هیچ کجای جهان دیده نشده که این خود به عظمت و شکوه این مکان مقدس افزوده است. سنگ نگاره نیمه گنبدی مذکور بصورت تندیس انسان و محل پرستش خدایان در این منطقه باستانی بوده است. تندیس دارای هاله تقدس گونه ای از سایه است که بیانگر وجود مردمانی هوشمند در عصر باستان می باشد. بر طبق تحقیقات یک پژوهشگر بومی مشخص شده که در دو نوبت از سال که عموما ایام نوروز و ابتدای مهرماه می باشد، سایه صخره های مذکور به شکل نیمرخ انسان در آمده و همانند یک انیمیشن، تداعی کننده یک ساعت آفتابی دقیق است. این یافته حاصل سالها تلاش و عکسبرداری های مداوم این پژوهشگر در ساعت مختلف شبانه روز است.

اَبر دستکند شیوشگان شهر کرمان در ایران، با گستردگی ۳۰۰ متر بلندا و ۲۰۰ متر پهنا، که از تمدن کهن ایرانی به جا مانده است؛ نهایت دانش‌های پایه ریاضیات و هندسه در آن منظور شده است و پیوندی با نجوم و هنر نقاشی مینیاتور دارد،هم چنین بایستی به دست پهلوانانی ساخته شده باشد که توانسته‌اند سینه ستیر کوه را بشکافند؛ که همه اینها برای بزرگترین نیایشگاه مهرپرستان جهان باستان بوده است. تصویر نیمرخ انسانی از سایه و جمجمه و چشم و یک کلاغ از محل زایشگاهی انسانی که در آن مشاهده می‌شود، که سالی یک بار به حد کامل می‌رسد؛ و مانند یک قرص ماه و با توجه به ۴ تصویر سایه‌ای، کهن‌ترین انیمیشن و گاه شمار جهان می‌باشد.

جالب است بدانید که این کنده کاری ها بصورت هدفمند بر روی کوه شیوشگان صورت گرفته است. وجود آثار مرتبطی چون معبد و نیز تصویر یک کلاغ و گاو که از اشکال مقدس آیین میتراییسم هستند بر صحت این ادعا می افزاید. همچنین یک غار تراش خورده نیز در این منطقه وجود دارد که دارای ارزش باستانی بوده و از غارهای میتراییسم جهان دو برابر بزرگتر می باشد. بسیاری بر این عقیده اند که این اثر تاریخی هم دوره دست کندهای موجود در شهر باستانی میمند کرمان است.

 کوه شیوشگان

 کوه شیوشگان

 

کوه شیوشگان کرمان کوه شیوشگان

کوه شیوشگان کرمان کوه شیوشگان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • هخامنش سعیدی

    عکسهای خوبی برای صورتهای انسانی در کوه نذاشته اید

    ۱۳ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *