بلیط هواپیما جاهای دیدنی اصفهان در بهار

کوه سماموس

تاریخ انتشار : ۲۰ اردیبهشت, ۱۳۹۷ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
کوه سماموس گیلان کلاچای

کوه سماموس دراستان گیلان در جنوب کلاچای و رامسر مرز جنگل های شمال و دره اشکور قراردارد.
بررسی تو پوگرافی قله کوه سماموس : تک قله منفرد سماموس و قله شرقی آن توسط خط الرأس جنوبی خود به قله گردبن با ارتفاع ۳۳۰۰ متر و سپس در امتداد جنوب کوه بزابن و قله بزرگ خشچال متصل می گردد.
ویژگی های خاص کوه سماموس: آقاسماموس یا امام زاده ای با سنگ چینی و چوب بر فراز قله از جمله دیدنی های قله به حساب می آید. اواسط بهار یکی از بهترین مواقع برای صعود به قله به شمار می آید. پس از رامسر، بهشت شمال، رو به سوی جواهرده می آوریم. جاده آسفالته به پیچ و خم های زیاد در دل جنگل پیش می رود و ارتفاع می گیرد. آنگاه پس از مدتی به ییلاق جواهرده در میان مه و جنگل وارد می شویم. ده بر بلندای جنگل قرار دارد و دارای منظره ای بدیع و فراموش نشدنی است. برای صعود بهکوه سماموس از راه مالرو مشخصی در میا تپه ماهورهای سرسبز رو به سوی غرب ارتفاع گرفته (۱) نرسیده به گردنه از چشمه آب گوارایی جرعه ای می نوشیم (۲) و سپس از فراز گردنه به صورت زیکزاک به درون دره باغدشت فرود می آییم (۳) پس از مدت زمان کوتاهی، قبل از تاریکی هوا به قهوه خانه کوچک این منطقه می رسیم. شب را در این مکان به سر برده و صبح زود از راه مالرو رو به سوی لپاسر که در کوه غربی است به صورت تراورس بزرگی ادامه مسیر داده، ارتفاع گرفته و به ناگهان برلبه دشت زیبای لپاسر و گل ها و گیاهان رنگارنگ و چشمه های گوارای آب آن قرار می گیریم (۴)لپاسر به راستی بهشتی برفراز کوه است.
در لپاسر یک سری اتاق های کوچک برای استراحت چاروادارها وجود دارد. آنان از این راه به اشکورات می روند. پس از استراحتی کوتاه از طریق یال جنوبی سماموس ارتفاع گرفته در کشاکش تپه ماهورهای متعدد و افت و خیزهای گوناگون، پس از مدتی نسبتاً طولانی به قله و امامزاده سماموس در بالای دریای مه گرفته شمال می رسیم. مناظر اطراف به خصوص دیدار قلل علم کوه و خشچال در جنوب بسیار زیباست.
پس از زیارت و استراحتی کوتاه در قله به لپاسر باز می گردیم و شب را در انجا اتراق می کنیم. صبح زود بعد به جواهرده باز می گردیم.
بهترین زمان برای صعود به کوه سماموس اردیبهشت ماه زمان مناسبی برای صعود به قله است.
وضعیت قله در زمستان : برای صعود زمستانی باید از طریق قله شرقی سَلمَل و یال آن در بالای جواهرده به قله اصلی استفاده کرد. مسیر لپاسر در این فصل بار ریزش بهمن های هولناک همراه می باشد.

آدرس :استان گیلان ، کلاچای به سمت رامسر

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

کوه سماموس

کوه سماموس

کوه سماموس

PDFPrint

سوئیت تبریز جاهای دیدنی تبریز در بهار
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *