بلیط هواپیما

کوه سبلان

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد, ۱۳۹۲ - تاریخ آخرین بروزرسانی : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷
کوه سبلان اردبیل سبلان

کوه سبلان که در زبان ترکی آذربایجانی «ساوالان» و در زبان تالشی «سفلون» نامیده می‌شود، از دره قره‌سو در شمال غرب شهر اردبیل شروع شده و در جهت شرقی- غربی به طول ۶۰ کیلومتر و عرض حدود ۴۸ کیلومتر تا کوه قوشه‌داغ در جنوب اهر امتداد می‌یابد و به وسیله این کوه به ارتفاعات قره‌داغ متصل می‌شود. کوه سبلان بر سه شهر اردبیل، اهر و مشکین‌شهر مشرف است. این کوه در ۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشگین شهر و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد.

سبلان سومین قله بلند ایران و یک کوه آتشفشانی غیرفعال است. ارتفاع بلندترین قله آن به نام «سلطان ساوالان» به ۴۸۱۱ متر می‌رسد. در جبهه غربی قله سلطان ساوالان و در کنار جان‌پناه سنگی به شکل عقاب قرار دارد که در طول زمان به نماد کوه سبلان تبدیل شده است. این قطعه سنگ که به واقع اعجاز طبیعت می‌باشد، به شکل عقابی است که نشسته و سر را به جانب شرق چرخانده است

رزرو تورهای مسافرتی در لست تورز و توریاب:

مراتع سبلان از بهترین مراتع طبیعی ایران است. دامنه‌های سبلان، برخلاف سهند که کمی سنگلاخی است، دارای خاک نرم‌ و حاصلخیز است و علف‌های مرغوب و پرارزشی در آن رشد می‌کنند.
سبلان به خاطر آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا، دریاچه زیبا در قله کوه، مورد توجه دوستداران طبیعت می‌باشد همچنین از آنجایی که تمام قلل سبلان در ایام سال پوشیده از یخ و برف‌های دائمی می‌باشند، در این منطقه یک پیست اسکی به نام «الوارس» وجود دارد که مورد توجه گردشگران است.
کوه سبلان مقدس‌ترین کوه ایران است. گفته می‌شود مزار یکی از پیامبران، در قله سبلان قرار دارد و بنا بر باورهای مردم، این مزار، مزار زردشت است. در متون کهن فارسی نیز به رابطه سبلان و زردشت اشاره شده و آنجا را مکان نیایش و عبادت زردشت می‌دانند. یکی از نشانه‌های تقدس سبلان، سوگند به آن است. نام سبلان هنوز یکی از مهم‌ترین سوگندهای ساکنان اطراف کوه و عشایر کوچنده شاهسون به شمار می‌آید. اهالی باور دارند که وقتی نام سبلان برده می‌شود به ویژه وقتی به آن سوگند یاد می‌کنند، مار از شکارش دست می‌کشد.

کوه سبلان

کوه سبلان

کوه سبلان

کوه سبلان

PDFPrint

سوئیت تبریز
 

نظر کاربران :

 • محمد

  کوه زیبا، دامنه سرسبز و بهترین آب و هوا.از همه مهمتر بیش از ۲۰چشمه آبگرم معدنی بی نظیر …

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۸:۵۶:۰۹ پاسخ دادن
 • کامران فاضلي

  گیاهانی مثل انواع زرشک، سیر، میخک، گل سرخ، روناس، گل گاو زبان و آلاله، زنبق و لاله در دامنه‌ سبلان می‌رویند.

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۲:۲۸:۲۲ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  البته برای صعود به کوه باید یه کوه نورد حرفه ای باشید واقعا کوهی بسیار زیباست و مایه حیات برای شهر های اطرف خود

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۳:۱۰:۰۰ پاسخ دادن
 • عمادباباخانی

  در بیشتر سال این دریاچه یخ زدس و موجود ابزی زنده ایی درونش دیده نمیشه و بیشتر کوهنوردها در تابستان بعد از صعود تنی به اب میزنن

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۲۰:۱۷:۳۱ پاسخ دادن
 • جعفر نجف زاده

  مطالبتان بسیار آموزنده و کاربردی می باشند.
  ممنون

  پنج‌شنبه -78 فروردين -621 - ساعت ۱۰:۴۴:۰۹ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *