رزرو هتل ایران بوم گردی

کوه بوز سینه

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ شهریور ۱۴۰۰

کوه بوز سینه مابین قله دالانپر و زردکوه(کۆرا ره زه وان) در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و در ۶۰ کیلومتری شهر ارومیه و در شمال اشنویه قرار دارد. دریاچه های اطراف کوه، طبیعتی فوق العاده به آن بخشیده و باعث آب و هوایی پاک و مطبوع شده است. بوزسینه دارای ارتفاعی بالغ بر ۳۴۸۰ متر از سطح دریا می‌باشد می باشد.

کوه بوز سینه

علت نامگذاری

بُز(boz):

تور اروپا

(کردها boz را کلفت تلفظ می کنند مثل زبان انگلیسی) درزبان کردی به جنس کم رنگ و خاکستری و جنسى که در زیر نور آفتاب کم رنگ وکال مى شود بُز می گویند مثل اَشیای رنگی، لباس، ماشین و آهن رنگی که مدت زمان زیادی در زیر نور آفتاب قرار گیرد و به مرور زمان از رنگ اصلی آن کاسته و کم رنگ شود.کردها (بُز) را بیشتر برای سنگهای خاکستری و موی کم رنگ انسانها و حیوانات بکار می برند.بخاطر سنگهای خاکسری دهلیز که در زیر قله بُزسینا قراردارد قله خود را از دور کم رنگ نمایان می کند.سینا هم برگرفته شده از نام قبیله ای از ایل خیلانی که قله و اطراف آن ییلاق آنان بوده از فصل بهار تا پاییز مثل زندگی همه ی قبایل کُردستان در رشته کوه زاگرس.

ملت کُرد بصورت عشایر تقسیم بندی و هر عشیره به چند قبیله (قوبیله qubîle) کوچکتر تقسیم شدند.قبیله سینا الان هم در شهر اربیل(هه ولێر) مرکز حکومت اقلیم کُردستان عراق و اطراف آن زندگی می کنند و روستای سینا ی آن قبیله در دشت اربیل توسط حزب بعث وقت عراق ویران شد.قله بُزسینا به نام (وارێ سیناwarêsîna) هم تلفظ می شود.(وار) به معنای جای چادرزدن عشایر در ییلاق می باشد.(وار)به اضافه(سینا)می شود واری سینا یعنی ییلاق و جا چادر قبیله سینا،قبیله سینا درآنجا سکونت کردند و نام قله بوزسینا به نام آنها نامگذاری شده.

نمونه های زیادی داریم از این نام گرفتن ها مثل:سپی ریزخیلانی

کۆرا ره زه وانی هُذبانیان.

نویسنده معروف روسی ا.م.دیاکونوف در کتاب خود( تاریخ ماد) نوشته:ایشپوئینی پادشاه اورارتو بهنگام جنگهای خانگی آشور به کرانه های دریاچه ارومیه آمد و پادشاهی کیلزان را به اورارتو منضم ساخت و ظاهراً شکست سختی به پادشاه ‌(ماننا)وارد کردە زیرا که در دهه دوم قبل از میلاد(یعنی هشت صد و چند سال قبل ازمیلاد) پادشاه (ماننا)(شارسینا)پسر (مکتیارا)(نیک دیارا)فرمانروای پادشاهی های پیرامون دریاچه ارومیه بوده است.ص۲۰۹و۲۱۰.

شاید قبل از این قله بنام پادشاه ماننا(شارسینا) نامگذاری شده و چون جای ییلاق عده ای از عشیره ای خیلانی بوده خود قبیله به نام قله نام گرفته باشد.این قسمت را واگذار می‌کنم به تاریخ دانان و پژوهشگران که در توان بنده حقیر نمی‌باشد.

کوه بوز سینه

 

دریاچه های بوز سینه

 

قله بُزسینا سه تا دریاچه دارد که پژوهشگران نوشته اند: نشانه های زیادی وجود دارد که قلل دالانپر و بُزسینا در عصر یخبندان یخچال بوده‌اند.

در قله دوتا دهلیز وجود دارد که دارای برفچال می‌باشند در تمام فصول سال برف آنها وشمال قله تمام نمی‌شود و جای مناسبی است برای کوهنوردانی که فنی کار می‌کنند و بهترین وقت برای کار کردن در این برفچالها از اوایل اردیبهشت تا اواخر خردادماه و در فصل پاییز می باشد چون در تابستان خیلی نرم و در زمستان بهمن گیراست.

کوه بوز سینه

نحوه دسترسی

قله بُزسینا مسیرهای متعددی برای صعود کوهنوردان دارد.

مسیر زمستانه و تابستانه از سه راهی روستای(کوله بهی)شروع می شود،در زمستان از همانجا تا قله باید کوهپیمایی کرد ولی در تابستان چون جاده آسفالت است با ماشین تا نزدیک قله و در زیر قله هم به چندتا پاکوب کوچکتر تقسیم می شود.
شروع کوهپیمایی از روستای خوراسپ (خوراسپ و بیراسپ دو روستای هستند که در منطقه ی مرگور ارومیه و در دامنه ای قله بُزسینا قرار دارند که نام آنها در کتاب اوستا آمده و احتمال می‌رود پدرو مادر و یا خواهر و برادر زرتشت پیغمبر باشند) شروع می شود تا قله.
مسیری از قله زردکوه و گردنه ناورون(کۆرا ره زه وان، گه وری یا ناوروون) شروع می شود تا قله.

 

 

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • ایرانی

  اون کلمه بز هم که میگی به چیزهای کم رنگ میگن همونم کلمه ای هست ترکی بنده هم کردی بلدم هم ترکی ، مانند توز که در ترکی میشه گرد و خاک که وارد کردی هم شده، یا بیبار به معنی فلفل در ترکی که وارد کردی هم شده. حتی در تحریفات سایت شما کلمه جعل شده هم باز ریشه ترکی دادرد،😂😂😂😂

  ۲۱ خرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • ایرانی

  بوز سینه یا کوههای بوزلی سینه، بوز در ترکی یخ و سینه هم که همان سینه کوه یا دامنه کوه میشه. بوزلی سینه یعنی دامنه یخی . از صدها شاید هزاران سال پیش هم اسمش بوزلی سینه بوده در منابع معتبر هم همینه. تحریف نکنید

  ۲۱ خرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • ایرانی

  این کوه نام اصلیش بوزلی سینه هست که در زبان ترکی یعنی سینه یخی، دلیل این نام گذاری هم این هست که اکثر مواقع دامنه این کوه برف داره. الکی اسمها را تحریف نکنید. قبایل کردی پنجاه سال نیست اومدن اینجا از زمان صدام و سیمیتقو اومدن اینجا حتی فیلمهای ورود کردها از عراق به آذربایجان موجوده یعنی قدمت اومدنشون ببین چقدره که فیلم هست، در اثبات حرفهام شما اگه تونستید یه قبر در اورمیه و اطراف اورمیه پیدا کنید از کردها که تاریخ قبر بالای صد سال باشه من حرفمو پس میگیرم. نژاد پرست نیستم همه برادریم هم وطنیم ولی این رفتار شما نژادپرستانه بود چه دلیلی داره اسم ترکی بوزلی سینه که تبدیلش کردن به بزسینا را حالا شما بگین ریشه کردی داره بجز نژاد پرستی. کامنتم رو نشر بدین نترسید از اینکه ریشه اصلی اسم این کوهستان رو گفتم البته که همه مردم آذربایجان میدونن

  ۲۱ خرداد, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین