رزرو هتل

کاروانسرای گمرک شیراز

۱۸ دی ۱۴۰۰

کاروانسرای گمرک شیراز از آثار تاریخی شیراز است که در محله درب شاهزاده و در نیمه شمالی شرق بازار وکیل قرار گرفته است. این کاروانسرا از بناهای کریم خان زند است. اینجا زمانی یکی از شلوغ ترین و پر رفت و آمدترین بخش شهر محسوب می شد چرا که تمامی کالاهای وارد شده به شهر به این مکان آمده و از اینجا در بازار پخش می شد. اما در حال حاضر از آن شلوغی و ازدحام دیگر خبری نیست و این کاروانسرا به محلی برای کسب و کار روزمره تبدیل شده است.با کمی پیاده روی از کاروانسرای احمدی در بازار وکیل به این مکان خواهید رسید.

گمرک کاروانسرای گمرک شیراز

معماری بنا

ورودی این کاروانسرا دارای یک کانه پوش است که مقرنس های گچی دارد و دری قدیمی نیز دارد. راهرویی کوچک و یک جفت حجره موجود در آن، حیاط کاروانسرا را به در ورودی پیوند می دهد. سقف راهرو گنبدی با خیز کم است که به وسیله کاربندی (پاباریکها) به روی جرز قرار گرفته است. این کاروانسرا دارای دو طبقه می باشد و در هر طبقه حجره هایی وجود دارد که سطح آنها اندکی از سطح زمین بالاتر است. این حجرهها در چهار ضلع کاروانسرا قرار گرفته اند. حجره های طبقه اول دارای درهای بزرگی است. درِ یکی از حجره ها از درهای قدیمی است که به صورت مشبک چوبی (قاب های کام و زبانه) ساخته شده و دارای سه درک (لنگه) ارسی است.

سایه بان های جلوی حجره ها از جنس ایرانیت می باشد. در این کاروانسرا چهار راه ارتباطی در چهار گوشه بنا به طبقه دوم دیده می شود که در هر یک دو رشته پلکان وجود دارد. حجره های طبقه دوم در هر ضلع به وسیله یک در چوبی کوچک به دو قسمت تقسیم شده اند. در جلو حجره های این طبقه، ایوان های کوچکی بنا شده است. در بالای در این حجره ها روزنه های مشبکی برای سهولت نورگیری به کار رفته است. این کاروانسرا دارای ازاره سنگی تراشیده شده است. حوض سرخ رنگی نیز در وسط حیاط وجود دارد که لبه و پاشویه آن از سنگهای حجاری است.

کاروانسرای گمرک شیراز2 کاروانسرای گمرک شیراز

مسجد حسین بن علی

سمت چپ ورودی این کاروانسرا به کال انبار گشوده می شود. در داخل صحن کاروانسرا و نزدیک به ضلع غربی، مسجدی احداث شده که تاریخ ساخت آن مربوط به سال ۱۳۱۹ه.ق است. این مسجد «حسین بن علی» نام دارد. این کاروانسرا هم اینک مرکز عمده فروشی محصولات نساجی است.

نحوه دسترسی

آدرس : شیراز – بازار وکیل- کاروانسرای گمرک

کاروانسرای گمرک شیراز1 کاروانسرای گمرک شیراز

           
برو بالا
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *