رزرو هتل تفریحات کیش

کاروانسرای قاجاری باباقدرت

۱۵ آبان ۱۴۰۱

کاروانسرای قاجاری باباقدرت در مشهد، بلوار ۱۷ شهریور، خیابان صدر واقع شده است. این کاروانسرا در زمان فتحعلی شاه قاجار توسط اسحاق خان قرائی برای استراحت موقتی کاروان زائرین مشهد بنا شده بود. هم چنان تا سالهای طولانی با همین کاربری مورد استفاده قرار می گرفته است. اما در حدود ۵۰ سال پیش پس از فوت آخرین وارث متولی آن که اسحاق خان قرائی(فرماندار وقت مشهد در زمان قاجار بوده) بدلیل عدم وجود وارثی دیگر به دولت وقت واگذار می شود. پس از آن مالکیت در اختیار دولت ایران قرار می گیرد.

کاروانسرای قاجاری باباقدرت

قدمت کاروانسرا

چندین سال بعد از آن ، کاروانسرا توسط دولت به کارخانه تولید مشروبات الکلی در شهر مشهد با نام نوش واگذار می شود. به همین دلیل نام نوش تاکنون برای محلی که کاروانسرا واقع شده ، وجود دارد .پس از پیروزی انقلاب اسلامی کارخانه مذکور تعطیل می گردد. در پی آن بخشی از کمیته های انقلاب در کاروانسرا مستقر می گردند. این امر ادامه دارد تا سال ۱۳۶۴ که طبق مصوبه دولتی این محل تبدیل به محل بازپروری معتادین می شود .

تور اروپا

لذا در طول این ایام و فقدان آگاهی بهره وران از اهمیت تاریخی و فرهنگی بنای مذکور و نیز فقدان قوانین و مقررات حفظ ابنیه تاریخی ، هرگونه تخریب و دخل و تصرف غیر اصولی در بنا انجام می شود. عملاً هیچگونه مورد محافظت و نگهداری قرار نمیگیرد و به مخروبه ای تبدیل می گردد. در نهایت نیز به انبار ضایعات تبدیل می شود.

کاروانسرای قاجاری بابا قدرت کاروانسرای قاجاری باباقدرت

در سال ۱۳۸۵ براساس توافق بخش خصوصی و دولتی مقرر شد کاروانسرای قاجاری باباقدرت مورد بازسازی و مرمت قرار می گیرد . عملیات اجرائی آن آغاز گردیده و طی ۴ سال تلاش مستمر علی رغم مشکلات عدیده ای که از سوی برخی دستگاه های دولتی و خصوصی بوجود آمد. سرانجام در تاریخ ۱۳۸۹/۷/۹ بصورت رسمی بعنوان مجتمع گردشگری باباقدرت و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی استان خراسان افتتاح و به بهره برداری رسید.

کاروانسرای قاجاری بابا قدرت کاروانسرای قاجاری باباقدرت

مساحت آن ۱۵۰۰ متر مربع است و دارای یک حیاط مرکزی با ۱۶ اتاق و ایوانچه پیرامون آن است . در دو طرف بنا و پشت اتاق ها فضای دو استبل وجود دارد و در چهار گوشه بیرونی آن برج هایی قرار دارد. همچنین در امتداد ایوان ورودی ایوان دیگری به صورت دو اشکوبه ایجاد شده است که به بالاخانه آن منتهی می شود .این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نحوه دسترسی به کاروانسرای قاجاری باباقدرت

آدرس :خراسان رضوی ، شهر مشهد ، بلوار هفده شهریور ، خیابان صدر

کاروانسرای قاجاری بابا قدرت کاروانسرای قاجاری باباقدرت
کاروانسرای قاجاری بابا قدرت کاروانسرای قاجاری باباقدرت

کاروانسرای قاجاری بابا قدرت کاروانسرای قاجاری باباقدرت

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *