جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

تاریخ بروزرسانی :
۲۵ شهریور ۱۴۰۲

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه ، یا کاروانسرای چاله سیاه مربوط به دوره صفوی است. در استان اصفهان، شهرستان شاهین ‌شهر و میمه، روستای جهادآباد واقع شده است. معمار این بنا «استاد طاهر ولد استاد رضا اصفهانی» بوده است. این مکان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۶ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

 

کاروانسرا کجاست؟

در گذشته مسافران به همراه کاروان ها به سفر می رفتند و کاروانسراها به عنوان استراحتگاه های بین راهی از بناهای مهم و پراهمیت زمان خود به شمار می رفتند. در زمان صفوی کاروانسرهای زیادی در ایران ساخته شد که امروز به جاذبه های تاریخی مهم ایران تبدیل شده اند. اصفهان به عنوان پایتخت صفوی نیز کاروانسراهایی دارد که یکی از آنها کاروانسرای شیخ علیخان است.

ایران در شاهراه بازرگانی شرقی‌‌ غربی واقع شده است. در گذشته برای رفت و آمد کاروانیان مسیرهای زیادی احداث و برای استراحت مسافران نیز کاروانسراهایی با معماری جالب بنا گردید که امروز از مهمترین آثار تاریخی ایران به شمار می روند. دشت وسیع برخوار در شمال اصفهان با قدمت تاریخی و فرهنگی از مهمترین مناطق حاشیه ‌ای اصفهان است. دشتی که در آن کاروانسراهایی متعلق به اوایل اسلام و دوره ایلخانی نیز دیده می شود. که همین بناها به خوبی قدمت این منطقه را نشان می دهند. وجود کاروانسراهای فراوان در این دشت نشان می دهد که در گذشته مسیرهای رفت و آمد زیادی از این منطقه عبور می کرده است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه1 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

در دوره صفوی به راه و مسیرهای ارتباطی اهمیت زیادی داده می شد و از طرفی در آن زمان اصفهان چون پایتخت ایران بود، مطمئنا کاروانسراهای زیادی در این خطه ساخته شده است.

کاروانسراهایی که در منطقه برخوار هستند معماری جالبی دارند. به خوبی اهمیت اقتصادی، ارتباطی و تجاری این منطقه را ثابت می کنند. از نظر نوع پلان، این کاروانسراها از نوع چهار ایوانی هستند. فاصله کم این نقطه تا اصفهان، پایتخت صفویان باعث شده این کاروانسراها معماری جالب توجه و تماشایی داشته باشند.

اصفهان برای اتصال به مناطق غربی راه های زیادی داشته که یکی از آن ها از دشت برخوار می گذشته است. مسیری که بین اصفهان و شهرهای بروجرد، گلپایگان، کرمانشاه، بغداد، نجف، کربلا و … ارتباط ایجاد می کرد.

 

اولین کاروانسرا

کاروانسرای شیخ علیخان اولین استراحتگاهی بود که در این مسیر ساخته شد. پس از آن کاروانسراهای صفوی حسنیچه و صفوی مادر شاه ساخته شد. ادامه مسیر به گلپایگان و بروجرد منتهی می شد و از این نقاط به سمت نواحی غربی می رفته است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه2 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علیخان در روستای چاله‌ سیاه (جهاد ‌آباد) در ۴۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان واقع شده است. بنایی لوکس و مجلل بوده چون گروه های سیاسی و رسمی کشورهای اروپایی و همینطور میهمانان خارجی، قبل از ورود به اصفهان در این کاروانسرا پذیرایی و اسکان داده می شدند. از آنجایی که کاروانسرای شیخ علیخان در آن زمان شکوهی بی نظیر داشته در سفرنامه تعدادی از جهانگردان توصیف معماری آن آورده شده است. یکی از سفرای فرانسه در زمان مشروطیت در مسیر مسافرت از اصفهان مدتی در این کاروانسرا بوده است. در کتاب خود آورده که اینجا بیشتر اقامتگاه کاروانیانی است که به سفرهای زیارتی می روند و کاروان های باری کمتر در آن اسکان می کنند.

معماری کاروانسرای شیخ علیخان

کاروانسرای شیخ علیخان ۸۲ در ۸۲ متر وسعت دارد . طول صحن آن از شرق به غرب حدود ۵۰ متر و عرضش از شمال به جنوب حدود ۳۸ متر می باشد. در قسمت جنوبی بنا سر در کاروانسرا را می بینید و طبق کتیبه، بنا در سال ۱۰۹۸هجری قمری ساخته شده است. این کاروانسرا به دستور شیخ علیخان زنگنه و توسط استاد طاهر فرزند استاد رضا اصفهانی بنا شده و هنرمندان زیادی در ساخت آن نقش داشته اند. به همین دلیل می توان آن را نمونه ای زیبا از کاروانسراهای دروه صفوی بشمار آورد. تمام بخش های این کاروانسرا امکانات خوبی داشته تا مسافران اقامتی راحت داشته باشند.

بنا شامل قسمت ‌هایی مختلف با کاربردهای خاص است، بخش هایی مثل حیاط ویژه برای خانمها، نانوایی، اَزخانه، حجره هایی برای اقامت نگهبانان، تالارهای ۸ ضلعی و … که مجهز به طاقچه‌ ها، رف‌ ها، بخاری ‌ها و … هستند، امکاناتی که در کاروانسراهای دیگر کمتر به چشم می خورد.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه3 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

در تالار جلویی به احتمال زیاد جشن های متعددی برگزار می شده که زنان در طبقه فوقانی و مردان از طبقه پایین شاهد جشن بوده اند. در پشت حجره ‌های ضلع ‌های شمالی، غربی و شرقی اصطبل‌ های سراسری به شکل مستطیل بنا شده که قسمت ورودی آنها در چهار گوشه پخ حیاط جای گرفته است و پیرامون آنها فضاهایی صفه‌ مانند به چشم می خورد که بخاری و دو طاقچه دارند. اینجا محل قرار دادن وسایل میهمانان بوده و در فصول‌ سرد سال و در مدت ازدحام مسافران عده ای برای اسکان به این محل می رفتند.

قنات

در حوالی کاروانسرای شیخ علیخان قناتی بوده که آب مورد نیاز این مکان را فراهم می کرده است. امروز چیزی که در این کاروانسرا بیش از همه جلب توجه می کند آجرکاری هایی است که سبک تزئینی اواخر دوره صفوی هستند.

از دیگر بناهای شیخ علی خان می توان به مسجد و حمامی در نزدیکی قلعه تبرک اشاره نمود. در آن محل، بازار و خانه و باغ و کاخی نیز از آثار وی وجود داشته که امروزه از بین رفته است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه7 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کتیبه کاروانسرای شیخ علی خان

کتیبه سردر کاروان سرا حاکی از اتمام ساخت آن در سال ۱۰۹۸ است. یک لوح سنگی دیگر در این قسمت حاوی این ماده تاریخ است:
روان بهر تاریخ کلکم نوشت**ببانی عطا کرد ایزد بهشت
مصراع دوم این بیت نیز به حساب ابجد تاریخ ۱۰۹۸ را نشان می دهد. طبق کتیبه های موجود، بانی این کاروانسرا شیخ علی زنگنه، وزیر شاه سلیمان صفوی و معمار بنا استاد طاهر، فرزند استاد رضا اصفهانی بوده است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه11 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

نحوه دسترسی به کاروانسرای شیخ علی خان

کاروانسرای شیخ علیخان در استان اصفهان، شهرستان شاهین ‌شهر و میمه، روستای چاله‌ سیاه (جهاد ‌آباد) در ۴۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان واقع شده است.

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه4 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه5 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه6 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه8 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه9 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه10 کاروانسرای شیخ علی خان زنگنه

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *