رزرو هتل تفریحات کیش

کاروانسرای احمدی شیراز

۱۷ دی ۱۴۰۰

کاروانسرای احمدی شیراز  که در بخش تجاری شهر و در کنار بازار وکیل قراردارد. متشکل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان‌هایی با ستون‌های یکپارچه سنگی است. کاشی کاری، حیاطی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یک سنگاب (ظرفی بزرگ که از سنگ می سازند. در حیاط مساجد و تکایا جای می دهند و در آن آب می ریزند تا تشنگان از آب آن بنوشند) تزئیناتی است که زیبایی کاروانسرا را دوچندان کرده است.

 کاروانسرای احمدی

معماری کاروانسرای احمدی

کاروانسرای احمدی که در بخش تجاری شهر و در کنار بازار وکیل قراردارد. متشکل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان‌هایی با ستون‌های یکپارچه سنگی است.

تور اروپا

این کاروانسرا دارای دو حیاط با کفی سیمانی است و حیاط پشتی آن تا حدود ۵۰ سال پیش به عنوان اصطبل حیوانات باربر مورد استفاده قرار می گرفت. صحنی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یک سنگاب ( ظرفی بزرگ که از سنگ سازند و در حیاط مساجد و تکایا جای دهند. در آن آب ریزند تا تشنگان از آب آن بنوشند) قدیمی است تزئیناتی است که زیبایی کاروانسرا را دوچندان کرده است.

این کاروانسرا از کاروانسراهای شیراز است که در محوطه درب شاهزاده قرار گرفته است . به وسیله یک دالان با یک خم و پیچش از بازار وکیل جدا می شود. این دالان دارای سقفی خوانچه پوش و گنبد ترک پوش است. که روی آن با معرق کاری با کاشی های زرد و آبی رنگ و مشکی تزیین شده است. اما کاشی کاری لچکی های سردر حجره ها مربوط به دوران اختلاط با طرح های گلدانی و پرنده مربوط به سال ۱۳۲۸ه.ق است.

جلوی تمامی حجره ها سایه بان های طاق دار با ستون های ساده و بدون مارپیچ وجود دارد. یک جبهه این کاروانسرا دو طبقه است که به وسیله رشته پلکان های موجود در دالان می توان بدان دست یافت. ارتباط این دو حیاط به وسیله یک راه مستقیم و دو دالان پیچ دار با سقفی طاق و تویزه است که درون این دو تالار نیز حجره وجود دارد.

نحوه دسترسی

آدرس : جنب بازار وکیل، کاروانسرای احمدی

کاروانسرای احمدی شیراز

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

  • محمد غریبگرد

    بسیار عالی ممنون بابت ارائه اطلاعات در خصوص کاروانسرای احمدی شیراز

    ۲ بهمن, ۱۴۰۱ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *