جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

چشمه آبگرم سرگرو دهلران

تاریخ بروزرسانی :
۱۵ شهریور ۱۴۰۲

چشمه آبگرم سرگرو واقع در شمال شهرستان دهلران می باشد . این چشمه‌ های آبگرم با خواص درمانی و گوگردی در چهار کیلومتری شمال شرقی دهلران در منطقه ‌ای که مجتمع آثار طبیعی و ملی دهلران نامیده می ‌شود قرار دارند. این چشمه‌ های طبیعی آب گرم گوگردی کم نظیر بعنوان پدیده طبیعی دیگری در محدوده آثار طبیعی ملی دهلران و در فاصله حدود ۷۰۰ متری چشمه قیر بر ارزش این منطقه افزوده است. از آب چشمه‌ ها جهت استحمام برای دفع بیماری‌ ها استفاده می ‌گردد. در بخش های پائین دست از این آب برای آبیاری اراضی کشاورزی نیز استفاده می ‌شود.

چشمه آبگرم سرگرو چشمه آبگرم سرگرو دهلران

چشمه ‌های آب گرم در دو مسیل بر سطح زمین جاری می‌ شوند. شامل مسیل سرگرو و مسیل بلور می ‌باشند که حدود ۳۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارند. آبگرم سرگرو که از کوه های آتشفشانی شهرستان دهلران سرچشمه می گیرد. هر سال پذیرای مهمان های بسیار از استان های مختلف است. چشمه ‌های آب گرم در فاصله چهار کیلومتری شمال دهلران و در ابتدای منطقه آثار طبیعی ملی بصورت مجموعه ‌ای از چشمه ‌های بزرگ و کوچک از زمین می ‌جوشد.

خواص درمانی

مردم این منطقه برای درمان بیماری ‌هایی چون دمل ‌ها، زخم ‌های بدن، شکستگی استخوان و بر طرف کردن برخی بیماری ‌های پوستی و کوفتگی ماهیچه ‌های بدن و گرفتگی از آن استفاده می ‌کنند.

ویژگیهای چشمه آبگرم سرگرو

چشمه آبگرم سرگرو یکی از منابع آب زیرزمینی حایز اهمیت در شمال غرب شهرستان دهلران است. دارای آنومالی هایی در خصوصیات کمی و هیدروشیمایی نظیر دمای بالای ۴۱ درجه و بوی تند گوگرد می باشد. آب این چشمه ‌ها دارای دمائی برابر ۵۰ تا ۵۵ درجه سانتیگراد است. پس از جمع شدن با دبی حدود ۳۰۰ لیتر بر ثانیه در سطح زمین جاری می‌ گردد. در نهایت رودخانه سَرگَرو را تشکیل می ‌دهند. آب این چشمه ‌ها از نوع فسیلی هستند که به علت وجود گوگرد بوی تند آنها محدوده وسیعی را که شامل دهلران نیز می ‌گردد، در بر می ‌گیرد.

از نکاتی که در مورد این چشمه ‌ها می ‌توان متذکر شد تغییر رنگ دادن متعدد آن در طول روز است. هنوز بررسی علمی و فراگیری درباره این تغییر رنگ انجام نشده است. اما در منطقه افرادی که دارای ماهیتی متزلزل می ‌باشند به آب «سرگرو» تشبیه می ‌شوند که هر ساعت رنگ عوض می ‌کند.

چشمه آبگرم سرگرو1 چشمه آبگرم سرگرو دهلران

امکانات چشمه آبگرم سرگرو

چشمه ‌های بهداشتی آب گرم و استخرهای لجن درمانی موجود در این تاسیسات با دمای حدود ۵۰ درجه سانتیگراد توانسته در سالیان اخیر گردشگران زیادی را به خود جذب کند. چشمه‌ های آبگرم با خاصیت درمانی در سال ۹۲ پس از اخذ مجوزهای لازم به بخش خصوصی واگذار شده است. تاکنون اقداماتی مانند ساماندهی استخرها به تفکیک جنسیت، فضای سبز. کاشت درخت و گل، سرویس بهداشتی، ساخت آبشار مصنوعی در این مجموعه صورت گرفته است.

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.