رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۷ آذر ۱۴۰۰

پل گیلانده اردبیل

اشتراک گذاری

پل گیلانده اردبیل ،در ۱۵ کیلومتری جاده اردبیل- آستارا بر دشتهای وسیع روستای گیلانده بر روی رودخانه بالیق لی چای قرار گرفته است. این پل ۲۸ متر طول؛ ۴.۱۵ متر عرض و ۴.۳۵ متر بلندا دارد. پل گیلانده دارای ۴ دهانه آجری است با چشمه طاقهای ضربی. ملات به کار رفته در میان آجرهایش؛ گچ و آهک است . طاقهای ضربی اش به شیوه جناغی یا ۵ و ۷ بنا شده اند. دارای ۴ پایه همراه با موج شکنهای سنگی است که در هر دو سوی پل مثلثی شکلند. در میان سنگهای این پل تعدادی سنگ نوشته هم دیده می شود که سنگ قبرهایی از دوران ساخت پل هستند. پشت بندهای مثلثی شکل در دو طرف پل بر روی پایه ها قرار گرفته اند. سوراخهایی مستطیل شکل درون کالبد پل کار خنک کردن پایه ها را بر عهده دارند.

این پل در مسیر ارتباط جاده اردبیل به آستارا بر روی رودخانه بالخلی چای بنا شده است.

پل گیلانده اردبیل

تاریخچه پل

این پل یادگار دوران صفویه بوده و در سال ۱۳۷۳ ه.ش عملیات مرمتی بر روی این پل صورت گرفته است.

اقدامات انجام شده با ذکر مشخصات:
مرمت این پل در سال ۱۳۷۳ ه.ش آغاز گشته و طی این مرمت آجرهای قبلی که درزهای آن باز بودند با ملات خاک و سنگ و پودر سنگ و سیمان سفید و مقداری گچ در طاق و موج شکنها و دست انداز و بدنه و قسمت های مرمت شده بندکشی شده است.

نحوه دسترسی

آدرس :اردبیل، در مسیر ارتباط جاده اردبیل به آستارا بر روی رودخانه بالخلی ، پل گیلانده اردبیل
با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود ۵۳۶ کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، و در راه رسیدن به اردبیل خواهید رسید و از آنجا می‌توانید بهشهر نمین و روستای سوها و سپس به پل گیلانده اردبیل برسید.

1475 پل گیلانده

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *