بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پل آب بر بالا

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵پل آب بر بالا فارس جهرم

پل آب بر بالا مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان جهرم، بخش سیمکان، دهستان پشت پر، ارتفاعات غربی روستای کوشک حسن آباد واقع شده است. اين اثر در حدود ۳۰۰ متري شمال غربي روستاي کوشک حسن آباد ودر ارتفاع ۱۲۴۲ متري از سطح دريا واقع گرديده است و مربوط به دوره قاجاريه مي باشد . مصالح به کار رفته در اين بنا سنگ و گچ دستکوب است . ارتفاع پل حدود ۱۵ متر است که نيمي از پايه هاي آن بر روي صخره هاي طبيعي دره بنا شده است . بر روي پل کانالي به طول حدود ۳۵ متر عبور داده شده که آب چشمه و قنوات که از شمال غرب روستا جاري مي باشد را به مزارع پايين دست روستا هدايت مي کند نوع بهره برداري از اين اثر به صورت خدماتي مي باشد و.هيچگونه دخل و تصرفي در اثر صورت نگرفته است تنها در دوره هاي مختلف تعميرات جزئي در اثر صورت گرفته است .

به گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري فارس اين اثر در سالهاي گذشته توسط کارشناسان اين سازمان شناسايي و در سال ۱۳۸۷ کليه اقدامات ثبتي آن مهيا گرديد وپس از طي مراحل وتشريفات قانوني هم اکنون در فهرست آثار ملي ايران به شماره ۲۴۷۲۳ به ثبت رسيده است وتحت حفاظت وصيانت اين سازمان قرار گرفته است.

از هموطنان عزیز ساکن جهرم تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از پل آب بر بالا آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

پل آب بر بالا

بلیط هواپیما ارزان

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *