رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۰ مهر ۱۳۹۸

پارک ملی سالوک

اشتراک گذاری

پارک ملی سالوک در بخش شرقی منطقه حفاظت شده سالوک و در شمال غربی اسفراین قرار دارد. پارک سالوک با مساحت ۱۷ هزار هکتار دارای اقلیم نیمه خشک و معتدل است که از گونه‌های گیاهی آن می‌توان به کلاه میرحسن، گون، زالزالک، زرشک، نسترن وحشی، گوجه وحشی، انجیر، کما، کلاغک، زیره، انواع لاله و … اشاره نمود. شرایط توپوگرافی دشتی و کوهستانی این منطقه سبب شده است که پارک ملی سالوک یکی از متنوع‌ترین زیستگاه‌های گونه‌های وحشی به شمار آید.

پارک-ملی-سالوک4 پارک ملی سالوک

قسمت شمالی این جاذبه طبیعی گردشگری، کوهستانی و زیستگاه حیوانات کوه‌زی و قسمت جنوبی آن زیستگاه حیوانات دشت‌زی است. قوچ و میش اوریال، پازن و بز در کوهستان‌ها از جانوران شاخص منطقه به شمار می‌آیند. از دیگر گونه‌های مهم جانوری منطقه عبارتند از پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، کفتار، گربه، پالاس، سمور سنگی، تشی، کبک، تیهو، چکاوک، انواع سهره، سارگپه، بحری، کفچه مار، افعی، مار آتشی و … .

پارک-ملی-سالوک2 پارک ملی سالوک

غار پیش قلعه در منطقه سالوک واقع بوده و بخاطر اینکه در دیواره صخره قرار دارد ورود به این مکان مستلزم وسایل و تجهیزات است و بر اساس شنیده‌ها این غار از عمق بسیار زیادی برخوردار بوده و در گذشته مردم برای پیدا کردن آثار باستانی به داخل آن می‌رفته‌اند و اعتقاد دارند که در این غار آثار باستانی فراوانی وجود دارد.

وجود چشمه‌های فراوان مانند چشمه سیاه خانه، چشمه دره جوز، چشمه اردغان، چشمه سفیدارلی، چشمه بازی گربه، چشمه عرب و چشمه ترنو در اسفراین از جاذبه‌های آنست.

پارک-ملی-سالوک3 پارک ملی سالوک

دژ قدیمی معروف به قلعه سالوک یا صعلوک از بناهایی است که در شمال منطقه حفاظت شده سالوک در انتهای دره زاری و در بالای صخره‌های صعب‌العبور منطقه واقع شده است. وجود غارهای مهم از جمله غار رختیان و غار پلنگ تخته نی از دیگر مناطقی هستند که گردشگران و طبیعت‌دوستان را به سوی خود جذب می‌کنند.

پارک-ملی-سالوک6 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک7 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک8 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک9 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک10 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک12 پارک ملی سالوک

پارک-ملی-سالوک11 پارک ملی سالوک

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *