بلیط هواپیما سوئیت تبریز

پارک سرو کهنسال مهریز

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۲۷ شهریور ۱۳۹۸

سرو کهنسال شهرستان مهریز، به دومین موجود زنده یزد، بعد از سرو ابرکوه معروف است . این سرو کهنسال، با قدمتی حدود دو هزار سال، در بهار پذیرای بسیاری از مسافران و میهمانان نوروزیه که از اقصی نقاط کشور به این شهر سفر می کنند. این سرو به عنوان دومین سرو کهنسال استان یزد و نهمین اثر طبیعی ثبت شده کشور در میانه محله تاریخی منگاباد در بافت قدیم و در جوار جاده ترانزیت تهران ، بندرعباس قرار گرفته است . طی سال های اخیر به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر ، پیرامون سرو کهنسال منگاباد مهریز، پارک و فضایی مناسب برای استراحت ساخته شده و درخت سرو کهنسال مهریز، در اسفندماه ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۵۹۰ به ثبت آثار ملی کشور رسیده است .

سرو كهنسال منگاباد شهرستان مهريز دارای ارتفاعی بيش از ۳۰ متر و قطر هفت متر است كه به گفته اهالی محل به علت طوفان شديد بخش زيادی از آن شكسته است . سرو كهنسال منگاباد در ميانه محله تاريخی منگاباد در بافت قديم و در جوار جاده ترانزيت تهران ، بندرعباس قرار گرفته كه در طول سال از خيل مسافران و ميهمان داخلی و خارجی پذيرايی می كند.

یزد از قدیمی ‌ترین استانهای سرزمین ایران بشمار می‌ رود به طوریکه به نقل از برخی منابع، تاریخ سکونت انسان در این سرزمین از هزاره سوم پیش از میلاد نیز فراتر رفته است. درختان دیرزیست که عمر برخی از آنها به چند هزار سال می رسد خود گویای تمدن غنی یزد است و اکنون نیمی از درختان کهنسال کشور در استان یزد قرار دارند. در استان یزد ۶۰ درخت دیر زیست وجود دارد که نخستین آن سرو ابرکوه و دومین آن سرو مهریز است.
این درختان مقدس که در ایران غالبا درختان چنار و سرو هستند در اعتقادات مردمی قادرند باران بیاورند، خورشید را به درخشش وا دارند، گله‌ ها را افزایش بخشند، زنان را به بارداری و زایش یاری دهند و سرانجام نذری را بر آورده سازند.
درختان دیر زیست استان یزد که غالباً بین ۸۰۰ تا هزار و ۵۰۰ سال عمر دارند، سمبلی از مقاومت و پایداری مردم کویر‌نشین در برابر شرایط نامساعد آب و هوایی هستند و عموماً آنها را میراث جاودان پایداری در کویر می ‌دانند. این درختان علاوه بر این که از مهمترین ذخایر ژنتیکی گیاهی به شمار می ‌روند، مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی و علاقمندان به طبیعت محسوب می ‌شود و از عوامل مهم برای رونق دادن به صنعت اکوتوریسم کشور است.

مردم محله منگاباد اعتقاد دارند ،اين سرو زيبا و تاريخی را فردی به نام ˈمنگˈ در كنار قنات اصلی محله غرس كرده و طی اين سال های طولانی همچنان با نشاط به حيات خود ادامه می دهد. به گفته مردم منگاباد ،در سال ۱۳۴۰خورشيدی، وزش طوفان شديد و نبود حصار در كنار اين درخت ،موجب شكسته شدن ۱۰متر از ارتفاع آن شده است. پيرامون سرو كهنسال منگاباد مهريز طي سال های اخير به همت شهرداری و شورای اسلامي شهر ، پارک و فضايی مناسب برای استراحت ساخته شده است .
گفته می شود سرو شهرستان مهريز پس از سرو ابركوه از لحاظ قدمت و زيبايی دومين موجود زنده استان به شمار می رود. سرو كهنسال منگاباد شهرستان مهريز به عنوان يک اثر طبيعی هم در فهرست آثار كشور به ثبت رسيده است . از مجموع آثار و ابنيه تاريخی ،فرهنگی و طبيعی زيادی كه در سطح اين شهرستان وجود دارد ،قطعا سرو كهنسال منگاباد يكی از زيباترين آثار طبيعی آن به شمار می رود . علاوه بر سرو منگاباد ، چنار كهنسال در تنگچنار در بخش مركزی مهريز و درخت زبان گنجشک بهادران هم از ديگر موجودات زنده اين شهرستان به شمار می رود كه ديدن آنها به مسافران و گردشگران سفارش می شود .

آدرس : یزد – مهریز نزدیک بزرگراه مهریز-انار

520 پارک سرو کهنسال مهریز

521 پارک سرو کهنسال مهریز

522 پارک سرو کهنسال مهریز

523 پارک سرو کهنسال مهریز

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *