رزرو هتل تفریحات کیش

هریس

۱۶ بهمن ۱۳۹۲

هریس یکی از قدیمی ترین مناطق آذربایجان شرقی است . چند بنای تاریخی مهم از دوران فرمانروایی ایلخان و جانشینان آنان در این بخش به جا مانده است که عبارتند از بقعة‌ شیخ اسحاق (در روستای خانقاه خانمرود)،‌ گورستان مینق، گورستان هیق، گورستان گوور، مسجد سنگی جهان آباد و مسجد اسنق. هریس یکی از قدیمی ترین مراکز صنعت فرش در آذربایجان و ایران است و فرش های « مرز بلند آن شهرت جهانی دارد».

اماکن زیارتی ومذهبی

بقعه شیخ اسحاق
در ساحل جنوبی رودخانه‌ کوچک روستای خانقاه محال خانمرود بقعه آجری بزرگی قرار گرفته که به بقعة شیخ اسحاق معروف است. در مورد شیخ اسحاق و صاحبان دیگر قبرهای این بقعه اطلاعات مستندی در دسترس نیست.

تور اروپا

گورستان هیق
هیق نام روستایی است از توابع خانمرود هریس که در ۳ کیلومتری قریه خانقاه قرار دارد. این روستا دو گـورستـان قدیـمی دارد. یـکی اسلامی که بـر روی قبـرهای آن مـعمولاً صندوقها ، قوچ‌ها و الواح سنگی دیده می‌شود. دیگری گورستان بسیار کهنی است که قبرهای آن پراکنده و مخروبه است. این گورستان قدیمی بین عوام گوور قبرسی (گورستان گبرها) معروف است.

صنایع و معادن

صنایع این شهرستان بیش تر از نوع کارگاهی و دستی است و شامل: موزاییک سازی و آهک پزی می شود. در سال های اخیر یک کارخانه موکت سازی نیز به این صنایع اضافه شده است. هم چنین یک معدن زرنیخ در ۲۰ کیلومتری شمال باختری هریس و یک معدن سنگ گچ در ۲۷ کیلومتری جنوب باختری هریس واقع شده است.

کشاورزی و دام داری

هریس یک منطقه ی کشاورزی است و بش تر مردم آن به کشاورزی و دام داری اشتغال دارند. محصولات گندم، جو، بنشن، تره بار، گیاهان علوفه ای، هندوانه و چغندر قند از محصولات عمده این منطقه است. وجود کوه های ییلاقی و سرسبز و مراتع مستعد و درجه یک در جذب عشایر جهت چرای تابستانه دام ها موثر بوده و سبب رونق دام پروری شده است. پرورش دام در این شهرستان شامل: گوسفند،‌ بز، گاو، گاو میش و اسب است. پرورش طیور نیز شامل: مرغ تخمی و گوشتی (صنعتی) و بومی می شود. پرورش زنبور عسل نیز در این شهرستان به دو صورت مدرن و بومی صورت می گیرد.

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

هریس یکی از قدیمی ترین مناطق آذربایجان شرقی است. در وقف نامه ربع رشیدی نام بسیاری ازآبادی های آذربایجان آمده است و نشان می دهد که پاره ای از‌ آن ها ( نظیر هریس ) در قرن های هفتم و هشتم هجری قصبه هایی آباد و بزرگ بوده اند. چند بنای تاریخی مهم از دوره ی فرمان روایی ایلخانان و جانشینان آنان در این بخش به جای مانده است که عبارتند از: بقعه شیخ اسحاق (در روستای خانقاه خانمرود) گورستان مینق، گورستان هیق، گورستان گوور، مسجد سنگی جمال‌ آباد، و مسجد اسنق (مربوط به قرن هشتم هجری). هریس یکی از قدیمی ترین مراکز صنعت فرش در آذربایجان و ایران است و فرش های«مرز بلند» آن شهرت جهانی دارند.

مشخصات جغرافیایی

هریس یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی است که در ناحیه ی مرکزی استان واقع شده است. شهرستان هریس در ۱۰ کیلومتری شمال خاوری تبریز و ۲۴ کیلومتری خاور جاده اصلی تبریز – اهر قرار گرفته است. مرکز این شهرستان در درازای خاوری ۴۷ درجه و ۰۷ دقیقه و ۳۸ درجه و ۱۵ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. شهرستان هریس از شمال به شهرستان اهر، از باختر به شهرستان تبریز، از جنوب به بستان آباد و سراب و ازخاور به مشگین شهر محدود می شود. آب و هوای این منطقه به نسبت سرد و نیمه خشک است و رودهایی نیز در آن جریان دارند. راه هریس – ینگجه به درازای ۲۶ کیلومتر که به راه اصلی اهر – تبریز می پیوندد و مسیر شمالی – جنوبی هریس – مهربان به درازای ۲۳ کیلومتر از مسیرهای دسترسی به این منطقه هستند.

هریس 1 هریس

هریس 3 هریس

هریس هریس

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

 • حسن جلیلی

  فرش هریس.فطیر هریس. کوههای زیبا و طبیعت با طراوت…

  ۱۵ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حسن جلیلی

  سلام… اگه بخواهید به اوج هنر و زیبایی فرش هریس پی ببرید میتونید فرش هریس را که میزبان ترامپ و کیم اون رهبر کره شمالی بود مشاهده کنید. اتاقی که برای امضای توافقنامه بین این دو رئیس جمهور بود به فرشهای زیبای بانوان هنرمند هریس مفرش شده بود.

  ۱۵ شهریور, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  برخي از مكانهاي ديدني تاريخي و طبيعي هريس عبارتند از:
  جاده توریستی هریس-مشکین شهر
  آب معدنی اکوزداغی
  آب معدنی سوقالخان
  آرامگاه شیخ اسحاق واقع در روستای خانقاه
  پل ونیار
  دریاچهٔ سد آرباتان
  دریاچهٔ سد سهند
  منطقه گردشگری ساپلاق
  منطقه گردشگری دربند گوراوان
  قره دره واقع در روستای ترکایش

  ۱۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی

  در غرب هریس روستای قره گونِی(Gara guney) هم هست که منطقه سرسبز و دارای چشمه دائمی هست که خیلی دیدنی و جذابه.در قسمت شرقی قره گونی و بالای روستای طَرف (Tarf) هم روستای قدیمی که الان سکنه ای ندارد هم وجود داره به نام گوموش قَیَه (Gumus gaya) که از مناطق دیدتی و گردشگری هست.همچنین ۱۰ کیلومتر به طرف شمال روستای نمرور چشمه ای به نام علی جان بولاغی هست که اونجا هم بافت قدیمی و دیدنی داره.
  همچنین در روستای قره گونی قلعه ای قدیمی وجود دارد که البته الان به همت مسئولین تخریب شده و یکی دو دیوار کوتاه (دو متری) از قلعه قدیمی و بزرگ بجا مونده.

  موفق و سربلند باشید✌

  ۲۸ اردیبهشت, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • سید حسن مرتضوی

  متاسفانه نقشه مسافت یاب شما درست نیست. فاصله تبریز تا هریس ۶۹ کیلومتر است در حالیکه در نقشه شما ۹۱ کیلومتر نمایش داده میشود. علاوه بر فرش هریس که باعث شناخته شدن این شهر شده فطیر های خوشمزه سنتی هریس هم در سالهای اخیر این شهر را پرآوازه کرده .

  ۱۷ مرداد, ۱۳۹۶ پاسخ دادن
 • رحیم پورعباسعلی

  در این منطقه ییلاقهاز زیبا وددر آن محل آبشارهای زیبا قرار گرفته ،بیشتر آبشارها فصلی هست ،زیبائی دره ها در فصل بهار بینظره ،ویک کوه دوهزارمتری بنام اوکوزداغی در آن منطقه وجود دارد ودر دامنه اش چشمه همیشه جوشان زیبا وجود دا رد

  ۵ خرداد, ۱۳۹۵ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *