بلیط هواپیما سوئیت تبریز

هدف موزه ها

۱۱ تیر ۱۳۹۶

در سه حوزه آرشیوداری، موزه‌داری و آرشیوداری دیداری و شنیداری نیز هدف اصلی تسهیل دسترسی عموم به اطلاعات مواد یا چیزهایی نگهداری شده است. اما تک نسخه‌ای بودن بسیاری از بشرساخته‌ها یا مواد موزه‌ای، بسیاری از مواد دیداری شنیداری و نیز احتمال محرمانه بودن آنها و نیز محرمانگی‌شماری از مواد آرشیوی موجب می‌شود که دسترس‌پذیری در این سه نهاد با احتیاط و توجه خاص و تحت شرایط خاص صورت گیرد و در صورت بیم داشتن از نابودی یا آسیب‌دیدن یک ماده، شیء یا پیشینه اصلی از دسترسی یا نمایش آن جلوگیری شود.

دسترسی در موزه غالباً به شکل برگزاری نمایشگاه‌ها در محیط‌های کنترل شده و غالباً با هداف آموزشی است .
انگيزه ايجاد موزه همان اشتياق به گردآوري است، كه ريشه شگرف در طبيعت انسان دارد. همه تمدن‌ها از ابتدایي‌ترين تا پيشرفته‌ترين آنها در تمايل به انباشتن اشياء زيبا، گران‌بها، كمياب يا صرفاً عجيب و غريب اشتراك داشته‌اند. فرقه‌هاي مذهبي، فرمانروايان و ثروتمندان به گردآوري نخستين مـجـمـوعه‌ها دست زده‌اند كه به روي همگان يا برخي از افراد جامعه گشوده مي‌شود. تمدن‌هاي ابتدايي آفريقا و يا اقيانوسيه در مرحله‌اي از تكامل قرار دارند كه با عصر نوسنگي يا عصر مفرغ در اروپا قابل قياس است .
در حال حاضر موزه مؤسسه‌اي است كه به گردآوري، مطالعه و محفوظ داشتن اشياء نمايانگر طبيعت و بشر مي‌پردازد تا آنها را جهت آگاهي، آموزش و لذت پيش چشم همگان بگسترد .
نخستین و مهم‌ترين هدف از نمايش آثار در موزه‌ها ایجاد ارتباط ميان بازديد كننده و آثار است كه الگوها و جلوه‌هاي ويژه خود را دارد و مخاطب‌شناسي نيز محور مهمي در تعيين اين الگو به‌شمار مي‌رود. موزه وسيله نمايش اشياء است، نه اشياء وسيله نمايش موزه و همین‌طور باید خاطرنشان کرد که موزه تأثير فرهنگي و هنري و ايجاد رابطه بصري از طريق برخورد مستقيم و غیرمستقیم با شیء فراهم می‌آورد.
آن‌چه مسلم است موزه تنها وسيلة ارتباط عيني نيست، بلكه هدف اساسي آن القاء تأثير فرهنگي و هنري و ايجاد رابطه بصري از طريق برخورد مستقيم با اشياي دو بعدي به صورت رويارويي يك جهت و یا با اشياي سه بُعدي از راه برخورد چند جهت است.
«موزه‌ها به عنوان یکی از نهادهای مهم فرهنگی علاوه بر جنبه‌های تفریحی و کسب لذت، دارای نقش اطلاع‌رسانی و یادگیری نیز می‌باشند. برای همین منظور انواع مختلفی از موزه‌های مثل موزه‌های تاریخ طبیعی، موزه‌های صنعتی، موزه‌های هنری و… ایجاد شده‌اند. هرچند که بیشتر اشیاء موجود در آنها مصنوعات دست بشر است. ولی اگر بخواهند به کارکردهای آموزشی و یادگیری خود نیز اهمیت داده و به آن بپردازند، لازم است پیوندهای مستحکمی با کتابخانه‌ها و آرشیوها نیز برقرار نمایند. برای نمونه آنها می‌توانند از روش‌های فهرست‌نویسی معمول در کتابخانه برای محصولات خود استفاده کنند و اطلاعات آنها را از طریق وبگاه‌های خود در اختیار عموم قرار دهند تا افراد بتوانند برای مراجعه به موزه‌ای خاص از بین چندین موزه دست به انتخاب بزنند.» .

منبع : سایت اوشیدر

                       
رزرو هتل جااینجاس

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *