بلیط هواپیما سوئیت تبریز

نوش آباد

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸

بافت تاریخی نوش آباد که عناصر ارزشمندی از معماری دوران اولیه اسلامی تا پهلوی را در بر دارد به عنوان یکی از بافتهای فرهنگی ـ تاریخی کشور انتخاب شده است. نوش آباد دارای ۵ محله با نامهای درب ریگ ، توی ده ، بالاده ، شیخ آباد ، جویباره و دو زیر محله به نامهای ورقاده و ولی دایه در مجموع دارای ۷ محله است که هر یک دارای ویژگی های اجتماعی مستقل و در عین حال وابسته به یکدیگر است.

بر اساس مطالعات صورت گرفته نوش آباد به دلیل ویژگیهای ممتاز از جمله جاذبه های تاریخی داخل بافت به ویژه شهر زیر زمینی و آثار فاخر دوران سلجوقی، صفوی و قاجاری در کنار ویژگیهای فرهنگی و آئینی به ویژه آئین های محرم که هر ساله با شکوه تمام در این شهر اجرا می شود و همچنین جاذبه های تاریخی و طبیعی خارج بافت واقع در کویر که در بر دارنده ده ها اثر باستانی، تاریخی و طبیعی است، دارای ظرفیت های گردشگری فراوان است و می تواند در آینده به یکی از شهرهای گردشگری کشور تبدیل شود.

نوش آباد بافتی منسجم، فعال و پویا است. هر چند که بخش مهمی از عناصر آن در چند دهه اخیر تخریب شده است اما هنوز انسجام خود را به عنوان بخش اصلی و مهم شهر حفظ کرده است. پنج مرکز محله نوش آباد که معمولاً از عناصری مانند میدان، حسینیه، مسجد و بازارچه تشکیل شده اند مبتنی بر ساختارهای دوران صفوی و قاجاری است. گرچه برخی از این ساختارها تا دوره سلجوقی نیز استمرار می یابد. در محدوده شهر نوش آباد بیش از ۱۰۰ اثر با ارزش تاریخی وجود دارد که تا کنون بیش از ۲۰ اثر در فهرست آثار ملی ثبت گردیده و به همین تعداد در حال طی مراحل برای ثبت است.

فرهنگ و آئین ها
همسان با سابقه کهن تاریخی نوش آباد، آئینها و سنتهای دینی و فرهنگی این شهر نیز از دیرینگی و غنای فرهنگی آن خبر می دهد. در واقع میراث معنوی که در بر دارنده باورها و عقاید، داستان ها و اشعار عامیانه، ضرب المثلها و کنایات غنی است که شیرینی خاصی به لهجه نوش آبادی می دهد.
آداب و سنن مربوط به تولد، عروسی و مرگ، در کنار آئینهای چون هوربابایی که در نیمه ماه رمضان انجام شده و حال و هوای خاصی به شهر می بخشد، رسم چشم چینی که شبیه به مراسم قاشق زنی است که در شهر های دیگر نیز سابقه دارد، آئینها و مراسم مربوط به نذورات که به طور عمده شامل آش ها و سفره های نذری است که در آن انواع غذاهای محلی به چشم می خورد.

مشاهیر و علمای نوش آباد
۰ علامه محمد بن محمد زمان نوش آبادی

۰ شهید شمس آبادی فریاد کویر

۰ محمدی شاعر

۰ عالم فاضل سید علی اکبر نوش آبادی و شهادت او در هجوم افغانها

صنعت
مجموعه صنعتی نوش آباد به واسطه فاصله ۶٫۵ کیلومتری به جاده ترانزیت شمال-جنوب ایران و ۱۵ کیلومتری به اتوبان قم–کاشان-اصفهان و نزدیکی به کمربندی آران و بیدگل ( در حال احداث)و کنار گذر کاشان ( مسیر موازی ریل راه آهن ) و ۱۰ کیلومتری تا ایستگاه راه آهن شمال-جنوب ایران و همچنین فاصله کوتاه تا شهر آران و بیدگل و کاشان و همچنین قرار گرفتن در کنار شهرکهای صنعتی آران و بیدکل و شهرکهای صنعتی کاشان موقعیت مناسبی برای سرمایه گذاری است.منطقه صنعتی انصار با ۲۰۰ هکتار مساحت، منطقه ای مستعد برای پرورش و توسعه صنعت در این شهر است.

نوش آباد1 نوش آباد

نوش نوش آباد

اویی نوش آباد

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

  • مهرنوش زاده رفيع

    شهر زير زميني نوش آباد و آب انبار عظيم كنار آن جزو شاهكارهاي مهندسي است
    اين آب انبار به گونه اي ساخته شده كه از كف هيچ ورودي نداشته

    ۱۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *