بلیط هواپیما سوئیت تبریز

میدان خان بافق

زمان مطالعه : 3 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۹ مرداد ۱۴۰۰

میدان خان بافق ، مجموعه ای تاریخی در قلب بافت قدیمی شهر بافق است. این میدان با آب انبار، کاروانسرا و مسجد جامع و… احاطه شده که مجموعه ای زیبا و تاریخی را تشکیل داده اند.قدمت میدان خان به دوره زندیه و حتی قبل از آن نیز بر می گردد و در فهرست آثارملی کشور به ثبت رسیده است.میدان خان که در بافت قدیم شهر قرار دارد مربوط به دوران زندیه و قاجاریه است و از نظر اقتصادی و اجتماعی اهمیت زیادی داشته است. این میدان از خشت و گل ساخته شده و نمایی آجری دارد. دکان ‌های کوچک و بزرگ، با رواق‌ های متعدد دور تا دور این میدان را فرا گرفته است.

میدان خان بافق

درختان نخل و حوض آبی در وسط میدان، زیبایی خاصی به این مکان داده است.میدان خان که در مسیر آستانه امامزاده عبدالله (ع) و مسجد جامع در وسط شهر بافق واقع شده با آثار تاریخی و ارزشمندی همچون کاروانسرا، آب انبار و… بافت قدیمی شهر را شکل میدهد.در گذشته حرفه‌ ها و مشاغل مختلفی چون آهنگری، مسگری، گیوه‌ دوزی و پنبه‌ زنی در این میدان رایج بوده است. صدای چکش مسگران و آهنگران جذابیت خاصی به این مکان می بخشیده و کرباس بافی، گیوه دوزی، پنبه زنی و… نیز به رونق آن می افزود.

اما امروزه گذر مردم شاید طی ماه‌ها به آنجا نیافتد، جز چند مغازه که در اطراف میدان به کار و فعالیت مشغولند صدای عبور ماشین و موتور روی سنگ فرش به گوش می‌رسد که از این سوی میدان به آن سوی آن می‌روند. اگر گذر رهگذران و علاقه‌مندان بافق به میدان خان بیافتد در گوشه‌ای از آن مغازه‌ای را می‌بینند که پر از صنایع نخلی درخت خرما است. در این مغازه هنرمندان صاحب ذوق بافقی با ذوق هنری خاص خود از جزئی‌ترین قسمت درخت خرما وسایل زیبایی ساخته اند که شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در این میدان مغازه‌هایی نیز در گذشته وجود داشت که محصولاتی از جمله کرباس‌بافی، گیوه‌دوزی، پنبه‌زنی را به مشتریان خود عرضه می‌داشتند.

میدان خان بافق

کاروانسرای میدان خان

کاروانسرای میدان خان با قدمتی از دوره زندیه و قاجاریه و در بافت قدیمی شهر بافق در میدان خان واقع شده است. این کاروانسرا به مساحت۵۲۰ متر مربع، دارای ۱۱ اتاق در اطراف صحن به مساحت۱۴۰ متر مربع است. اتاق‌‌ ها که در اندازه‌ های متفاوت با معماری خاص و هنرمندانه ‌ای ساخته شده اند، بوسیله راهروهایی به هم مرتبط هستند. این کاروانسرا در زمانهای گذشته محل بارانداز و تجارت کاروانیان بوده است.

این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۳۶۱۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

میدان خان بافق

حسینیه حوض بازو

حسینه حوض بازو در ابتدای میدان خان در بافت قدیمی شهر قرار داد که در ایام محرم و صفر، مراسم سوگواری و روضه‌ خوانی در آن برگزار می گردد.
سطح مقطع حسینیه به شکل چهارضلعی و ورودی و خروجی حسینیه نیز در یک راستا است. حیاط مرکزی دارای ده صفه در دور تا دور حیاط است که سقف دو صفه به شکل گنبدی و بقیه بصورت محرابی ساخته شده است. عمده مصالح این بنا خشت و گل بوده و نمای بیرونی صفه ‌ها، تزئیناتی زیبا و آجرکاری به صورت حصیری دارد.

در کنار این حسینیه آب انباری نیز بنام “حوض بازو” وجود دارد. همچنین در گذشته، سمت بالای ایوان خروجی حسینیه پست خانه یا تلگراف‌ خانه بود.

میدان خان بافق

میدان خان بافق

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داغ ترین ها