بلیط هواپیما سوئیت تبریز

ميدان وقت الساعت يزد

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

ميدان وقت الساعت يزد يکی از آثار برجسته تاريخی اين شهر به شمار می رود که در خيابان مسجد جامع و در مجاورت بقعه سيد رکن الدين واقع شده است. قديمی ترين ساعت شهری ايران در ميدان وقت الساعت يزد نصب شده است. مجموعه حسینیه و میدان وقت الساعت یزد دارای میدانی با پلان مربع شکل، آب انبار، حسینیه و ساباط قدیمی خشتی با سبک معماری قاجاریه است که آب انبار واقع در این مجموعه توسط خواجه شاه امیر استرآبادی و در تاریخ ۱۱۲۱ هـ . ق ساخته شده است و دارای ۴۹ پله و چهار بادگیر بر روی مخزن است. ساعت موجود در میدان وقت الساعت یزد که با استناد به کتاب (احوال و آثار نقاشان) می توان گفت اولین ساعت شهری دنیا می باشد، باعث شد که این مکان وقت الساعت نام گیرد که این مسئله نشانگر توجه ایرانیان از گذشته های دور به وقت در انجام کارهایشان می باشد.
ميدان وقت الساعت يزد  از جمله بناهاي شگفت انگيز كه در كتاب تاريخ يزد نگاشته جعفر محمد جعفري از رجال قرن نهم هجري قمري از آن ياد شده برجي بوده كه ساعات شب و روز را با صداي زنگ و همچنين آواي خروس و روشن و خاموش شدن چراغ، مشخص ميكرده است.

بناي ميدان وقت الساعت يزد ، در آن روزگار كه هنوز ساعت اختراع نشده بود ، نشان ميدهد كه سازنده آن با وسايل ابتدايي در پرتو هوش و فراست و ابتكار، دستگاهي ميسازد، كه از هر لحاظ با مقايسه با ساعت هاي امروز كه با بهره گيري از آخرين پديده هاي علمي و صنعتي ساخته مي شود، دست كمي نداشته‌است.

اين بنا، در محله وقت و ساعت امروزي واقع بوده و شهرت اين محله به وقت و ساعت به واسطه همين برج است كه متعلق به رصدي بوده‌است. متاسفانه از رصد اكنون فقط گنبدي برجاست كه زيارتگاه شده‌است.اين رصد به وسيله سيد ركن الدين محمد قاضي ( متوفي در سال ۷۳۲ ه ق) ساخته شده كه در عهد خود از رجال بزرگ و معتبر شهر يزد بوده و آثار و عمارات متعدد در آن شهر ايجاد كرده است. اكنون قبر سيد ركن الدين در شهر يزد از زيارتگاههاي مشهور است. مهمترين بنايي كه از وي در تواريخ ذكر ميشود، مدرسه و رصد و مسجدجامع يزد است.

مجموعه حسینیه و میدان وقت الساعت یزد دارای میدانی با پلان مربع شکل، آب انبار، حسینیه و ساباط قدیمی خشتی با سبک معماری قاجاریه است که آب انبار واقع در این مجموعه توسط خواجه شاه امیر استرآبادی و در تاریخ ۱۱۲۱ هـ . ق ساخته شده است و دارای ۴۹ پله و چهار بادگیر بر روی مخزن است.این ساعت آفتابی به استناد کتاب جامع مفیدی نخستین ساعت شهری است که فردی به نام ابوبکر ساعت ساز یزدی آن را در سال ۷۲۵ هجری قمری در مدرسه رکنیه در جوار مسجد جامع یزد نصب کرد. این مکان بعدها به نام میدان وقت الساعت شهرت یافت.میدان وقت الساعت یزد که هم اکنون در آن مراسم عزاداری در برخی ایام سال برپا می شود، به شماره ثبتی ۲۶۵۶ و در تاریخ ۷۸/۱۲/۲۵ به ثبت آثار ملی کشور رسیده است.

آدرس : یزد، خیابان امام خمینی، خیابان مسجد جامع

-وقت-الساعت-يزد ميدان وقت الساعت يزد
-وقت-الساعت-يزد ميدان وقت الساعت يزد

منابع:
بزنیم بیرون
ویکیپدیا
ایران بوم گردی

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *