بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۶ فروردین ۱۳۹۸

پیشینه افتتاح اولین موزه در شهر گرپیشینه افتتاح اولین موزه در شهر گرگان مربوط به سال ۱۳۴۳ است که تعدادی از آثار تاریخی در بنای کاخ سلطنتی گرگان به نمایش درآمد و با عنوان موزه گرگان و یا موزه باستان شناسی مورد استفاده عموم مردم قرار گرفت.
موزه گرگان در بهمن ماه سال ۱۳۶۷ با افزودن اشیاء باستان شناسی به صورت « موزه باستان شناسی» در آمد.پیشینه موزه گرگان در مکان فعلی به سال ۱۳۵۵ باز می گردد که به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد.

در دورتا دور حیاط سرسبز وباصفای موزه سنگ قبرهایی از قرن هشتم تا چهاردهم هجری قمری تماشاگران را به دیدار می طلبد. عمده ترین سنگ قبرها از نوع ریشه ای ، گهواره ای ورودخانه ای هستند و بر روی سنگها عموما آیاتی از کلام الله مجید ، صلوات کبیر ،احادیث ،اشعار ، نام متوفی و تاریخ فوت نقد وحک شده است .
سنگها به شیوه های گوناگون تزیین شده اند که از جمله مهمترین آنها که درنوعشان بی نظیر هستند، می توان به نقوش محرابی، تزئینات مقنس و طرح های زیبای اسلیمی اشاره کرد؛ نقوش پاره ای از سنگها در عین خاموشی حاکی از نوعی تلاش و پویایی دستان توانمندمتوفی در رهگذر زندگی ومبین شغل و پیشه اوست.

در ویترین های این سالن که در طبقه فوقانی این ساختمان قراردارد با نگرشی عمیق ۸۰۰۰ سال از تاریخ ایران زمین و استان گلستان را درپیش رو داریم چگونگی انتخاب آشیاء براین اندیشه بوده که از پیش از تاریخ ، دوران تاریخی واسلامی نمونه های مختلف ظروف سفالی،جنگ افزارهای مفرغی ،زیورآلات طلایی ومفرغی ظروف کتبیه دار وآبگینه های زیبای دوره اسلامی ونهایتا سکه هایی از دوره های اشکانی ، ساسانی تا قاجاریه است که این بخش به نمایش در آمده است آثاری که هر کدام دارای جنبه های ویژه هستند که در نوع خودشان بی نظیر هستند.

شش ماهه اول سال از ساعت ۱۶:۳۰- ۸ و شش ماهه دوم سال از ساعت ۱۸ – ۸
تلفن تماس : ۲۲۲۲۳۶۴- ۰۱۷۱
آدرس : گرگان – خیابان شهداء – جنب امامزاده عبدالله

موزه گرگان (موزه باستان شناسی)
موزه گرگان (موزه باستان شناسی) موزه گرگان (موزه باستان شناسی)

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *