بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه مردم شناسی آلاشت

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۲ مرداد ۱۳۹۸

موزه مردم شناسی آلاشت همان خانه رضاشاه پهلوی است که در سوادکوه و در شهر آلاشت قرار دارد. شما می توانيد ضمن بازديد از داخل خانه ای قديمی و سنتی، با ابزارهای زندگی سنتی اهالی قديمی اين روستا هم از نزديک آشنا شويد و انواع ابزارهای ريسندگی، ظرف های فلزی و چوبی، چراغ های نفتی و گردسوز، داس و تبر و ترازو و چرتکه و غيره را از نزديک مشاهده کنيد. موزه مردم شناسی آلاشت در دو طبقه در زمین به ابعاد ۱۸ در ۱۸ متر بنا شده است. موزه مردم شناسی آلاشت با خرپای چوبی و سقفی از چوب بنا شده بود که بعدها سقف شیروانی شد. پس از ورود به عمارت، اتاق شماره یک موزه مردم شناسی آلاشت در دست راست و اتاق دفتر موزه در سمت چپ را مشاهده می کنید.

از این بنا در سال ۱۳۵۲ به عنوان زادگاه و موزه رضا شاه پهلوی یاد شد و متعاقب آن اثر مذکور مرمت و مورد بهره برداری قرار گرفت. طی سال های پس از انقلاب اسلامی بعنوان کتاب خانه عمومی شهر آلاشت استفاده شد تا آنکه در سال ۸۸ با جذب اعتبارات منظور شده به موزه مردم شناسی تبدیل شد. این اثر با شماره ۸۶۷ در تاریخ ۱۹/۰۴/۱۳۴۸ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

در این موزه دو اثر شدیدا مورد توجه مردم است ؛ یکی گهواره ای قدیم و دیگری چکمه ای نظامی ، عوام بر این تصورند که گهواره ، گهواره رضا شاه است و چکمه هم متعلق به ایشان ، در حالی که گهواره اهدایی یکی از اهالی به موزه است و چکه هم متعلق به پسرعموی رضا شاه سرتیپ همت‌الله پهلوان به غیر از روزهای تعطیل رسمی همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر می توانید از این موزه بازدید کنید.

آلاشت در ۱۹ تیرماه سال ۱۳۴۸ هجری شمسی توسط وزارت فرهنگ و هنر به دلیل داشتن شاخصه‌های معماری بومی و ارشمند با اسم محله قدیمی آلاشت و با شماره ثبت ۸۶۷ ثبت ملی شد. کوچه‌های تنگ و باریک با مصالح بومی، سقف‌های تخته پوش، جداره‌های ارزشمند همه و همه نشانی از اصالت این بافت تاریخی می‌باشد، بافت قدیمی و کوچه‌های شهر مقیاسی انسانی داشته و دارای ارزش تاریخی می‌باشد، از این منظر می‌توان این شهر کهن را در کنار روستاهای معروف دیگر ایران همچون ماسوله و ابیانه، میمند و … قرار داد.
علاوه بر موزهٔ مردم‌شناسی، مسجد امام حسین آلاشت توسط استاد حسین لرزاده معمار نام آشنا دوره پهلوی دوم نیز نزد مردم از اهمیت خاصی برخوردار است این مسجد در سال ۱۳۵۲ به دستور محمدرضا شاه پهلوی شاه وقت ایران ساخته شد. مسجد امام حسین با معماری منحصربه‌فرد، طاق‌نماهای جناغی، پلان درون‌گرا و کشیدگی باسیلیکایی و گنبد ۱۲ وجهی رک یکی از زیباترین مساجد شمال ایران بوده که با مصالح مختص به اقلیم سرد و کوهستانی (عمدتاً سنگ) چشم هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌نماید.
جز دو ساختمان معروف زادگاه رضاشاه (موزه مردم‌شناسی) و مسجد امام حسین، ساختمان خاص دیگری در جنوب شرقی شهر آلاشت و در جوار روستای گلیان به نام دختر پاک وجود دارد، این ساختمان مقبره یک دختر معصوم بوده که آلاشتی‌ها از زمان‌های قدیم معتقد بوده‌اند تنها زنان می‌توانند از این آرامگاه بازدید نمایند و مردان حق ندارند وارد این مزار شوند، طبق مستندات و مطالعات انجام شده این مقبره از قبل معبد آناهیتا (الهه آب) بوده‌است و سه مشخصه معابد آناهیتا (بالای تپه بودن، نزدیک رودخانه بودن و پلان مربع مستطیل) را داراست.

آدرس : مازندران، سوادکوه، آلاشت، محله پاهلونی خیل ، خانه جد رضا خان پهلوی

-مردم-شناسی-آلاشت موزه مردم شناسی آلاشت

منابع:بزنیم بیرون-ویکیپدیا

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *