رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۲۰ دی ۱۴۰۰

موزه شاهچراغ (ع) شیراز

اشتراک گذاری

موزه شاهچراغ (ع) شیراز در صحن حرم شاهچراغ (ع) قرار دارد .این موزه وابسته به آستان مقدس شاه‌چراغ است. فضای اصلی موزهٔ شاه‌چراغ را یک سالن بزرگ تشکیل می‌دهد که در آن، آثار و اشیای وقفی، اهدایی و خریداری شده شامل قرآن‌های نفیس، کتاب‌های خطی، اشیای باستانی و هنرهای تزئینی به نمایش گذاشته شده است. در حال حاضر این موزه در دو طبقه و با وسعت ۱۱۰۰ متر مربع مطابق با استاندارهای موزه ای در حال خدمت رسانی به علاقه مندان است.

موزه آستان مقدس شاهچراغ (ع) در سال ۱۳۴۴ هجری شمسی شکل گرفت. در آن سال با توجه به آثار و اشیاء موجود که بیشتر شامل نسخ خطی و اسناد و مدارک مربوط به آستان مقدس می شود. موزه ای هر چند کوچک در زاویه ای از حرم مطهر ایجاد شد.

در موزه و خزانه این مجموعه فرهنگی، بالغ بر چهار هزار شیء با ارزش تاریخی و فرهنگی نگهداری می شود که در وسعت موجود نزدیک به ششصد اثر در معرض دید و پژوهش علاقه مندان، محققان و دانشجویان قرار دارد. این اشیاء که همگی بصورت وقف،اهدا و نذر بوده،به لحاظ قدمت از دوران های بسیار کهن تاریخی، شروع و تا زمان معاصر (قاجار و پهلوی) ادامه می یابد.

اشیاء داخل موزه

مجموعه اشیاء سفالی

این مجموعه ارزشمند قدیمی شامل حدود ۶۰۰ قطعه می باشد که تقریبأ ۱۰۰ قطعه از آنها در معرض نمایش قرار دارد.شاخص ترین آنها ۱۲ قطعه پیکرک سفالی،۳۰۰ قطعه سفال موسوم به کوزه مخروطی شکل در ابعاد مختلف از مناطق جنوبی کشور، قمقمه اشکانی، پیه سوز، خمره های لبه دار و … می باشد.

موزه شاهچراغ (ع) شیراز

مجموعه اشیا فلزی

این مجموعه شامل سلاح های جنگی و شمشیرهایی مربوط به دوران ولایت شاه عباس صفوی و سلسله قاجار، گلدان های فلزی و مینا کاری(مسطح و برجسته) عمومأ مربوط به دوران قاجاریه، سقاخانه برنجی قاجار، چاقوهای طلاکوب، شمعدان، زیورآلات و … می باشد.

موزه شاهچراغ (ع) شیراز

مجموعه مسکوکات

این مجموعه بسیار ارزشمند شامل چهارصد عدد سکه، از دوران های اشکانی و ساسانی به بعد می باشد.مجموعه نسخ خطی و اسناد موقوفات حرم مطهر: این مجموعه تاریخی با موضوعات قرآن،ادعیه، کتب ادبی و علمی ،وقف نامه ها ،دیگر آثار موجود در موزه حرم مطهر را تشکیل می دهد.

اثار شهید دستغیب

بخشی از فضای موزه به آثاری از شهید محراب – حضرت آیت الله سید عبدالحسین دستغیب اختصاص یافته که مبین مبارزات سیاسی و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی آن شهید بزرگوار است که در معرض دید عموم قرار گرفته است.

موزه شاهچراغ (ع) موزه شاهچراغ (ع) شیراز

دیگر اشیا ارزشمند موزه

دو لنگه درب نقره ای اهدایی توسط یمین الدوله فرزند ناصرالدین شاه قاجار به آستان مقدس که از چوب گردو و روکش نقره با ارتفاع سه متر و عرض دومتر ساخته شده و در حاشیه هر یک از لنگه های دو درب دوازده بیت اشعار مرحوم احمد وصال متخلص به وقار شیرازی «پسر ارشد وصال شیرازی» با خط نستعلیق به رنگ آبی مینا کاری شده است.

موزه شاهچراغ (ع) موزه شاهچراغ (ع) شیراز
معجر قدیمی مرقد مطهر حضرت سید میر محمد بن موسی الکاظم (ع) که جنس آن از چوب و در ابعادی حدود ۸۰ سانتی متر در ۲ متر ساخته شده است که علاوه بر اسامی دوازده امام(ع)، نام تنی چند از اولیاء، با خط ثلث روی سطوح چهارگانه با مشبک های چوبی شش ضلعی آراسته شده است که از این فهرست می توان به بایزید بسطامی، ابراهیم ادهم، شاه شجاع کرمانی، عمار یاسر و … اشاره کرد.

درب خاتم حرم مطهر حضرت احمد بن موسی به ابعاد ۲۰۳۰*۱۰۴۰ که هر لنگه دارای ۳ قاب می باشد – دو قاب مربع و یک قاب مربع مستطیل – که با رنگ های زیبای فیروزه ای و مخلوطی از استخوانی، سیم و فویل تزیین گردیده است. این درب، قبل از درب مینا و درب طلای کنونی، در قسمت ورودی حرم مطهر حضرت شاهچراغ نصب بوده و مربوط به حدود ۱۵۰ سال پیش است.
دو جلد قرآن که هر کدام حاوی ۱۵ جزء آیات الهی است و با خط نسخ و بر روی کاغذ خان بالغ به رشته تحریر درآمده و از قدمتی ۸۰۰ ساله برخوردار است، نیز در زمره آثار گرانبهایی می باشد که در موزه حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) نگهداری می شود.

نحوه دسترسی

آدرس : شیراز – حرم مقدس شاچراغ (ع)

موزه شاهچراغ (ع) موزه شاهچراغ (ع) شیراز

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *