موزه دریا ودریانوردی

موزه دریا ودریانوردی خلیج فارس، یکی از موزه‌های استان بوشهر است. موزه دریا ودریانوردی در سال ۱۳۸۷ تاسیس گردید. محل کنونی موزه دریا ودریانوردی که شامل ساختمان کنسولگری و عمارت کلاه فرنگی می‌باشد، در سال ۱۸۵۸ میلادی تاسیس شد و مدتی بعد به مقر دائمی سرکنسول گری انگلستان در بوشهر تبدیل شد. این بنا تا پایان جنگ جهانی دوم در اختیار دولت انگلیس بود تا آنکه در سال ۱۹۴۶ میلادی برابر ۱۳۲۵ هجری قمری و بعد از انتقال نمایندگی سیاسی انگلیس به بحرین، این عمارت به دولت ایران تحویل گردید و در اختیار نیروی دریایی ایران قرار گرفت. طی سالهای ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶ رایزنی‌های لازم برای تبدیل این مکان به موزه دریا ودریانوردی خلیج فارس صورت گرفت و در سال ۱۳۸۷ آماده بازدید علاقه مندان گردید. این موزه درمنطقهٔ سبزآباد بندر بوشهر واقع شده‌است. همچنین در محوطه موزه ۴۰ قطعه ادوات سطحی و زیرسطحی جنگی دریایی متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله قاچار و کشتی پرسپولیس نگهداری می‌شود.

كشتي 110 ساله پرسپوليس كه هديه آلمان‌ها به ناصرالدين شاه است و به عنوان نخستين ناو جنگي ايران شناخته مي‌شود، به موزه دريا و دريانوردي خليج فارس منتقل مي شود.

نخستين ناو جنگي ايران به نام پرسپوليس در زمان ناصرالدين‌شاه از سوي آلمان‌ها به ايران هديه داده شد. تامدتي از سرنوشت اين كشتي خبري نبود تاآنكه بقاياي آن در سواحل درياي بوشهر يافت شد.

پيش از اين قرار بود موزه يادشده با عنوان موزه ملي صنايع دريايي راه‌اندازي شود اما بعد از ماجراي جعل نام خليج‌فارس توسط مجله نشنال جئوگرافيك، كارشناسان، پژوهشگران و محققان بخش دريايي كشور كه در ششمين همايش صنايع دريايي شركت كرده‌ بودند،‌ طي يك نظرخواهي عنوان دريا و دريانوردي خليج‌فارس را براي آن برگزيدند و نحوه پرداختن به موضوع دريانوردي را با محور خليج ‌فارس انتخاب كردند.

moze-daryana1

moze-daryana2

moze-daryana3

moze-daryana4