بلیط هواپیما سوئیت تبریز

موزه آشتیان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۴ فروردین ۱۳۹۷

تاریخچه :

در بافت قدیمی شهر آشتیان خانه ای تاریخی وجود دارد که مردم آشتیان صاحب اولیه آن را شخصی به نام میرزا هدایت ا… وزیر دفتر می دانند . میرزا هدایت ا… ( پدر دکتر محمد مصدق ) از رجال و مستوفیان بنام همزمان با ناصرالدین شاه قاجار بوده و در دوره حکومت وی به وزارت لشکر و سپس به منصب وزیر دفتر برگزیده شد . نامبرده که در زمینه ادب ، شعر ، فلسفه و کلام سر آمد زمان بود با گذراندن بخشی از عمر خود در امور سیاسی ، در سال ۱۳۱۰ه ق به مرض وبا بدرود حیات گفت .

ویژگی های معماری بنای موزه:

بنای تاریخی میرزا هدایت ا… وزیر دفتر در عصر قاجار با استفاده از مصالح خشت ، گل ، چوب ، آجر و گچ است به دست هنرمندان معمار به باغی از لطافت وزیبایی بدل شده است .

دسترسی به بنا از دو طریق ، یکی از درب واقع در کوچه واقع در ضلع شمال شرقی بنا و دیگری ازداخل بازار شهر آشتیان امکان پذیر است . این عمارت مشتمل بر راهروی ورودی ، میانسرا ( حیاط مرکزی ) ، آب انبار و فضای مسکونی و خدماتی در دو جبهه شمالی و غربی حیاط می باشد . در حیاط بنا ، حوض و مخزن آب انباری قرار دارد که روزی از قنات شهر پر می شده است دسترسی به پاشیر این آب انبار از گوشه جنوب شرق حیاط ، از طریق چند پله میسر می­باشد . در نمای جبهه شرقی و جنوبی حیاط طاق نماهایی در یک یا دو طبقه ، با قوس جناقی به اجرا در آمده اند .

بخش شاه نشین عمارت در طبقه فوقانی دارای سقفی بلند تر از اتاق های طرفین است و با مقرنس های گچی تزئین شده است . ارسی هایی با پنجره های مشبک و شیشه های رنگین بر روی حیاط باز می شود و هنگامی که باز می­شود فضای سر سبز میانسرا به ساکنین هدیه می شود .

به طور کلی آرایه های معماری و تزئینات بنا که شامل گچبریهای زیبا با موضوعات گل و گیاه در سقف ، دیوار اتاقها و همچنین نقوش روی چوب سقف پیشانی بنا ، آبنما و آجر کاری های عمارت یاد شده می باشد فضای به یاد ماندنی را به تصویر کشیده است .

موزه آشتیان با همکاری شورای اسلامی شهر آشتیان پس از مرمت و تجهیز در خرداد ماه سال ۸۵ توسط اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی به عنوان موزه شهر آشتیان افتتاح شد .

آثار به نمایش در آمده در این موزه عموماً توسط علاقه مندان به مواریت فرهنگی در شهر آشتیان اهداء شده و شامل نسخ خطی ، سفالینه های دوره اسلامی ، ابزار و وسایل روشنایی ، وسایل آشپزخانه ، ابزارآلات کشاورزی و … است .

 موزه آشتیان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • محمد

    موزه آشتیان که منزل پدری دکتر محمد مصدق نیز بوده است. ابزار قدیمی و مجموعه عکسهای تاریخ آشتیان در کنار معماری خانه دیدنی است.

    ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *