بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مقبره الشعرای تبریز

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۵ شهریور ۱۳۹۷

مقبره الشعرای تبریز در خیابان ثقه الاسلام و در ضلع شمالی بقعه سید حمزه واقع است. بنای یابود زیبایی با تأسیسات توریستی به نام مقبر الشعرای تبریز در این محل ایجاد گردیده که آرامگاه یکی از بزرگترین شاعران معاصر کشورمان (شهریار) در این محل قرار دارد.در ماخذ و منابع، از مقبره الشعرای تبریز  تا قبل از قرن هشتم نامی برده نشده و قدیمی ترین تذکره فارسی، یعنی لباب الالباب محمد عوفی که ظاهرا در سنه ۶۱۸ تالیف شده و شرح حال شاعران قرن ششم مانند خاقانی و ظهیر را که در مقبره الشعرا دفن شده اند، نگاشته است، نامی از مقبره الشعرا نبرده و از این روی، قدیمی ترین کتابی که نام مقبره الشعرای سرخاب را به صراحت دارد “نزهه القلوب” حمدلله مستوفی است که در سال ۷۴۰ ه. ق تالیف شده است.

نمیری شهریار از شعر شیرین روان گفتن                                                          که از آب بقا جوئید عمر جاودانی را (شهریار)

مقبره الشعرای تبریز  قبلا با نام های حظیره الشعرا، حظیره القضاه و قبرستان سرخاب، معروف و مشهور بوده اما متاسفانه گذشت روزگاران و مهم تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برده و اثری از قبور این بزرگان بر جای نمانده است. لیکن در شهریور ماه ۱۳۵۰ هجری شمسی طرح یاد بود مقبره الشعرا طراحی شده و به تدریج ساخته شد که همکنون این مجموعه فرهنگی پذیرای میهمانان و گردشگران می باشد. در بازدید گروه آنوبانینی این مکان یکی از بهترین نقاط برای استقرار سایت اطلاع رسانی جامع آذربایجان تشخیص داده شده که با مسئولین مربوط نیز گفتگو شد که امید است با راه اندازی آن گردشگری منطقه توسعه یافته و پشتیبانی هایی از توریستهای خارجی و گردشگران علاقه مند کشورمان صورت پذیرد.

معروفترین آرمیدگان مقبره الشعرا به شرح زیر می باشند:
اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار.

 مقبره الشعرای تبریز

 مقبره الشعرای تبریز

 مقبره الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز مقبره الشعرای تبریز

مقبره الشعرای تبریز مقبره الشعرای تبریز

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • کامران فاضلي

  موزه قاجار تبریز در نزدیکی مقبره شعرای تبریز قرار دارد که می توانید از آن هم دیدن کنید

  ۳ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  بنايي زيبا ديدني يكي از بهترين هاي تبريز است و ارمگاه استاد شهريار و استاد هاي بسيار ديگر كه افتخار اين استان هستند

  ۲۸ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  معماري عالي ، فضايي بزرگ و تميز مقبره جناب شهريار بزرگ

  ۱۲ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • علی طاهرخانچی

  این بنا بسیار زیباست و شاعر بسیار بزرگی در این مکان آرام گرفته است که سزاوار همچین آرامگاهی هم هست.

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *