بلیط هواپیما سوئیت تبریز

معرفی برخی از مناطق گردشگری بیابان در ایران

زمان مطالعه : 3 دقیقه
۱۱ آبان ۱۳۹۸

پارک ملی کویر بدون تردید یکی از ظرفیت های بالفعل گردشگری طبیعی در حوزه عرصه های بیابانی در کشور محسوب ی شود . پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر در غرب کویرمرکزی ایران و شرق دریاچه نمک و قم رود قرار دارد . نزدیکی این پارک به تهران , وجود چشم اندازهای کم نظیر شامل دریاچه نمک و سیاه کوه ,وجود کاروانسراهایی همچون قصر بهرام ,عین الرشید , قلعه اربابی و قلعه روستایی حوض و بقایای راه ساسانی , حضور جانوران حمایت شده ای مانند یوزپلنگ ایرانی ,گور و جبیر را می توان از ظرفیت های اکوتوریسمی در این عرصه بیابانی کشور برشمرد .

کویر لوت , به سبب ویژگی های انحصاری اقلیمی و جغرافیایی از دیگر ظرفیت های بالقوه گردشگری بیابانی در کشور محسوب می شود . این بیابان یکی از نقاط صعب العبور و گرم و خشک جهان است . شهر کلوته ها در حاشیه غربی این کویر قرار دارد . این شهر خیالی حاصل فرسایش شدید زمین در اثر وزش باد است و از دور شباهت زیادی به یک شهر بزرگ دارد . کویر لوت از جمله پیشنهادات سازمان زمین شناسی به شورای ثبت میراث طبیعی و تاریخی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری برای ثبت در فهرست جهانی یونسکو است . گزینش این گستره بیابانی به عنوان یکی از میراث طبیعی جهان , پیشنهاد اصلی رییس مرکز میراث جهانی یونسکو در بازدید از ایران بود زیرا بخش هایی از کویر لوت از بسیاری از جهات در دنیا بی نظیر است . این بیابان با ۵۴ هزار کیلومتر مربع از خراسان جنوبی تا بخشهایی از سیستان و کرمان و یزد کشیده شده است . لوت بلندترین تپه های شنی دنیا را دارد و مطابق بررسی های صورت گرفته جزو گرمترین نقاط دنیا است .

کویر مسیله ( کویر کوچک ) که یکی از مراکز کویری جنگلی کشور و پوشیده از درختان تاغ و گز در استان قم است . دریاچه حوض السلطان وجود حیات وحش بیابانی کمیاب همچون جبیرو گور ایرانی , کاروانسرای دیر و پل دلاک از جاذبه های گردشگری آن است . کویر مسیله از شمال به کوههای البرز شرقی و مرکزی , از جنوب به کویر ریگ جن , از غرب به کوههای مرکزی ایران و سلسله جبال کرکس و از غرب به کویر بزرگ محدود است . این کویر در برگیرنده کویرهای مرنجاب , بندر ریگ , دره نخجیر , کویر سمنان و دریاچه نمک آن , حوض السلطان , ساه کوه , کوه سفید اب , کوه طلحه , کوه دم و کوه بخاب است . کویر ریگ جن ؛ حدفاصل کویر کوچک و کویرهای طبس و یزد واقع است . این کویر به علت دارا بودن مناطق وسیع تالابی ؛ تپه های ماسه ای بلند و وسیع , جزو صعب العبورترین بیابانهای جهان است . کوه ملاهادی از مهم ترین عوارض طبیعی آن محسوب می شود .

بیابان های همجوار ارگ بم در کرمان , کویرهای حوالی یزد , منطقه خور و بیابانک و کویرهای پیرامون طبس در خراسان از دیگر جاذبه های بیابانی کشور برای گردشگری محسوب می شوند .
از دیگر بیابانهای حائز اهمیت برای گردشگری می توان به مسیرهای بیابانی مارکوپولو , ناصر خسرو , ابن بطوطه , آلفونس گابریل و سون هدین اشاره نمود . از دیگر کویرهای مهم ایران می توان به کویر مرنجاب , دره انجیر , خارتوران , طبس , ریگ پنج انگشت , دق سرخ , دق پترگان , دق محمد آباد , حاج علی قلی ,زارآلاگل , سیاه کوه اردکان , کفه طاقستان ,مرک نی ریز , میان دشت , عقدا , چاه قیب , دق بیارجمند ؛ روح مرغوم , ساغند , ابرکوه , بجستان و مروست اشاده نمود .

                       
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • حسن حسن زاده

    همه بيابان هاي ايراني ديدني و جذاب هستن كه ميشه هزاران تفريح سرگرمي براي مردم ايجاد كرد

    ۱۰ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *