بلیط هواپیما سوئیت تبریز

معبد اسرار آمیز زیگورات چغازنبیل

۷ دی ۱۳۹۷معبد اسرار آمیز زیگورات چغازنبیل خوزستان شوش

زيگورات چغازنبيل بنايی ايلامی است. ايلاميان ساکنان اوليهٔ ناحيه ای از ايران بودند، که امروز خوزستان ناميده می شود. کاوش ها نشان می دهد که ايلاميان با همسايگان سومريشان در غرب مراودهداشته اند.
شاه ايلام اونتاش گال در حوالی سال ١٢٥٠ ق. م در يکی از شهرهای شوش به نام دوراونتاش اين بنا راساخته و به خدای بزرگ ايلام تقديم کرده است.
زيگورات چغازنبيل قديمی ترين بنای تاريخی شناخته شده در ايران است که دارای ابعادی چشمگير بوده و پهلو به پهلوی اهرام مصر می زند
زيگورات چغازنبيل ٥٠ متر بلندی و مساحتی برابر١٠٥×١٠٥مترمربع داشته است. اين بنا که با کاربرد معبد و مقبره به کار می رفته از پنج برج متّحدالمرکز با ارتفاع های مختلف تشکيل شده است.
هر طبقه از روی سطح محوطه جداگانه ساخته شده و بالا رفته است. به طوری که از طبقهٔ اول به صورت چند قوطی توی هم به نظر می رسيده است
چهار دروازهٔ بنا دقيقاً در چهار جهت اصلی است. معبد بر بام بنا قرار داشته، و در وسط هر يک از چهارطرف زيگورات يک مجموعه پلکان وجود داشته است. ديوارهای زيگورات که بيشتراز خشت خام بوده، با ملات ساروج و قير ساخته و در بسياری از جاها پوشيده از آجر لعابدار کوره پزی با رنگ های آبی و سبز و درخشش فلزی بوده است.
اين بنا دو ويژگی مهم دارد . اول آنکه بر روی آجرهای نما خطوطی به شکل خط ميخی که همان خط ايلامی می باشد، حک شده است. دوم آنکه قديمی ترين تاق قوسی شکل ايران در اين بناست.
سقف پله های اين بنا تاقی، نيم دايره ای شکل و بدون تيزه دارد

منبع: کتاب آشنایی با بناهای تاریخی
مؤلف: ویدا تقوائی

زمان بازدید: ۷:۳۰ الی ۱۹
تلفن: ۰۶۱۴۲۸۶۷۲۱۳

معبد اسرار آمیز زیگورات چغازنبیل
معبد اسرار آمیز زیگورات چغازنبیل
معبد اسرار آمیز زیگورات چغازنبیل

بلیط هواپیما ارزان تخفیف تفریحات کیش
 

نظر کاربران :

 • مهرنوش زاده رفیع

  توی این منطقه مجسمه هایی از جنس سفال که شکل و شمایل گاو نر هم پیدا کردن حتی سنگ نوشته ای را پیدا شده که به دوره عیلام برمی گرده و مربوط به اونتاش ناپیریشا بوده
  تصویر روی این سنگ هم تصویر جالبه؛ تصویری از یک زن با دم ماهی که مارهایی را در دستش هست.

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا يكي از زيباترين مكان ها است كه بسيار ديدني چشم نوازه

  ۲۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *