بلیط هواپیما سوئیت تبریز

معبد آناهیتا کازرون

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱۵ خرداد ۱۳۹۹

معبد آناهیتا از بناهای مشهور شهر باستانی بیشاپور در شهرستان کازرون است.

این بنا به صورت مکعبی است که هر یک از اضلاع آن نزدیک ۱۴ متر است و از سنگ‌های تراشیده شده با ابعاد مختلف و بدون ملات به صورت دو جداره ساخته شده است. این بنا با الهام از سبک معماری دوره هخامنشی ساخته شده است که به وسیله بست‌های آهنی به یکدیگر قفل و بند شده‌اند. معبد آناهیتا فاقد سقف مسطح بوده است. این معبد را در عمق ۶ متری از زمین‌های اطراف خود ساخته‌اند تا آب رودخانه شاپور به درون آن سرازیر شود. معبد بیشاپور سمبل یک پرستشگاه آب است و می‌توان آن را جایگاه نوازش با آب دانست. یعنی تنها عنصری از عناصر چهارگانه که به الهه ناهید منسوب است. نماد جانوری این ایزدبانو به شکل گاو می‌باشد که در اطراف معبد، به صورت قرینه یکدیگر قرار گرفته است. این معبد نه تنها از نظر معماری، بلکه از نظر رعایت دستگاه‌های تنظیم و تقسیم و کنترل آب نیز فوق‌العاده است.

معبد 1 معبد آناهیتا کازرون

معبد 2 معبد آناهیتا کازرون

معبد 3 معبد آناهیتا کازرون

معبد 4 معبد آناهیتا کازرون

معبد 5 معبد آناهیتا کازرون

معبد 6 معبد آناهیتا کازرون

معبد 8 معبد آناهیتا کازرون

معبد 9 معبد آناهیتا کازرون

معبد معبد آناهیتا کازرون

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • محمد

  بزرگترین بنای سنگی از دوران ایران باستان بعد از تخت جمشید و بنا به روایتی حتی با اهمیتی بسیار بیشتر از تخت جمشید، اما به دلیل تخریب زیاد و توقف هر گونه عملیات کاوش و پژوهش از ابتدای انقلاب ناشناخته مانده است.

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  خیلی زیبا و با ابهت، بعد از تخت جمشید بزرگترین سازه سنگی ایران باستان است و بنا به روایتی دارای اهمیتی بیشتر از تخت جمشید نیز هست، اما به دلیل تخریب زیاد و توقف هر گونه عملیات پژوهشی از ابتدای انقلاب تا به حال ،ناشناخته مانده است

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  محاصره شدن در حصار کانتینرهای میوه و تره بار، مشکل بوی فاضلاب که محوطه تاریخی را فرا گرفته، تبدیل شدن به محلی برای جمع شدن اراذل و اوباش و معتادان، تبدیل شدن به محلی برای چسباندن پوسترهای تبلیغاتی ایام انتخابات تنها بخشی از مشکلات چند سال اخیر این محوطه تاریخی هستند.

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  ولقعا ديدني است فكرش بكنيد قرن هاپيش سنگ ها را بطور منظمي ساخته اند وسپس معبدي به اين شكوه عظمت درست كردن

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *