بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسگرآباد تهران

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲ اردیبهشت ۱۳۹۸

تبدیل شدن از روستا به محله مسگرآباد

شاید بتوانیم به دلیل وجود خویشاوندی‌های سببی و نسبی، شغل دامپروری تعداد قابل توجهی از اهالی، کوچ‌های منظم و فصلی برای جبران کمبود علوفه دامی در محدوده، آن‌جا را روستا بنامیم، اما نمی توان از اقتصاد مصرفی، مشاغل رسمی و دولتی افراد، وجود کارگاه ها،واحدهای تجاری،تولیدی و صنعتی چشم پوشی کرد و الزاماً آن رادر تعریف روستا گنجانید. در نتیجه از تاریخ اذر ماه ۱۳۹۳،به عنوان محله جدید شهر تهران،ازطرف شهرداری منطقه ۱۵ شناخته شد. با اضافه شدن محله مسگرآباد به این منطقه تعداد محلات منطقه ۱۵، از ۲۰ به ۲۱ محله افزایش پیدا کرده‌است.مسگرآباد در نقشهٔ جدید شهرداری »شهرک صالحیه« نیز نامیده شده‌است.
این محله در یکی از جنوبی‌ترین نقاط شرق تهران است.اهالی این محله اغلب از کردهای کرمانشاه می‌باشند،که احتمالاً توسط آقا محمد خان قاجار از کرمانشاه به قم،آمل و تهران تبعید شده‌اند.با توجه به اینکه شهرستان ری و شمیران که جزء مناطق مناسب جهت کشاورزی و دامداری بود ساکنین زیادی داشت و مسگرآباد به بهترین محل برای مهاجرین کشاورز، تبدیل شد..ساکنان قدیمی این منطقه خودشان را کلمر (kalmor) می‌نامند و هنوز هم کسانی هستند که به زبان کلمری صحبت می‌کنند.اصلیت اهالی بومی به تیره‌ای از کردها به نام کلهر می‌رسد. وسعت مسگرآباد در گذشته بسیار بیشتر از الان بوده‌است.یعنی حدود آن از تپه‌های مسگرآباد تا تپه‌های دوشان تپه و از غرب تا اتابک امروزی و از شرق تا غنی‌آباد (ری) بوده‌است. بنابر نقل سینه به سینه و اسناد و مدارک، ابنیه،آثار باستانی و اشجار موجود، قدمت مسگرآباد به بیش از ۳۰۰ سال پیش بر می‌گردد.
حدود ۱۲۰۰ خانوار در مسگرآباد زندگی می‌کنند،که حدوداً ۴۰۰۰ نفر جمعیت دارند.جمعیت شناور در محله هم به ۱۰۰۰۰نفر می‌رسد.

موقعیت مکانی و شرایط جوی

مسگر آباد از سه طرف توسط کوه محصور شده و تنها از سمت غرب راه ارتباطی دارد.از طریق بزرگراه امام رضا و بزرگراه افسریه به مناطق دیگر قابل دسترسی می‌باشد.با حدود ۳۵-۴۰هکتار مساحت،منطقه‌ای دارای فراز و نشیب فراوان است.آب و هوا در این منطقه تابع شرایط جوی کوهپایه‌ای نواحی خشک و گرم است و به دلیل دور بودن ازمرکزشهر،ازنظر پاکیزگی هوا در رتبه‌ای بهتر ازتهران قرار دارد.
مرکز پزشکی خاص شرق

مرکز پزشکی خاص شرق،در انتهای خیابان کلهر و ابتدای مسگراباد،با پیشرفته‌ترین امکانات پزشکی و تخصصی بر اساس استانداردهای بین‌المللی،توسط بنیاد امور بیماری‌های خاص در تاریخ ۴دی ماه ۱۳۸۶ به‌طور رسمی تأسیس شد.
گورستان مسگراباد

‘گورستان قدیمی مسگرآباد در محدوده فرهنگسرای خاوران فعلی’ قرار دارد.این گورستان ‘با گورستان مستقر در محله مسگرآباد تفاوت دارد’،اگرچه ملکیت آن از اراضی مسگرآباد بوده‌است، ولی اغلب این دو را با هم اشتباه می‌گیرند. در دوران پهلوی اول_رضا خان_سال۱۳۰۴،شهرداری تهران گورستانی در شرق آماده کرد که به گورستان مسگرآباد معروف شد و برای نخستین بار اداره متوفیات، مجهز به آمبولانس شروع به کار کرد و مسئله مرگ و گور تهرانی شکل امروزی به‌خود گرفت. شهرداری نام این گورستان را«گلچین»نامید. این گورستان نیز تا پایان دهه۴۰ اشباع شد.
کوه‌های مسگرآباد

زندان هارون‌الرشید
آرامگاه بی‌بی‌شهربانو
پادگان سیاه کوه

 مسگرآباد تهران
 مسگرآباد تهران

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

  • Hasan

    سلام،واقعاً مسگرآباد از محله های قدیمی تهرانه که تقریباً۴۰۰سال قدمت داره،ولی متاسفانه به علت بی مهری مسئولین این روستای کوچک شهید پرور و انقلابی مورد بی توجهی قرار گرفته و از نظر رفاه و حقوق شهروندی بسیار محدود است و با توجه به سعه صدر و صبر اهالی بومی(طایفه کلهر)همچنان از بی تفاوتی مسئولین رنج میبرد،شایسته است مسئولین منطقه شهرداری و فرمانداری با دیده ی جهادی و انقلابی به مردم ولایت مدار مسگرآباد رسیدگی ویژه نمایند.

    ۵ بهمن, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *