بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد پشت باغ

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۳ خرداد ۱۳۹۶

مسجد بزرگ «پشت باغ» یزد، بنای تاریخی زیبایی است که در سال ۱۲۲۰ هجری قمری ساخته شده است. بر زیلوهای موجود در تابستان‌خانه‌ی مسجد، سال ۱۲۲۳ هجری قمری نگاشته شده است که نشان از قدمت این مسجد دارد.

بنای تاریخی مسجد پشت باغ با آب‌انبار و ساباط متصل به آن، در محله‌ی پشت باغ شهر یزد واقع است. مسجد یادشده، ساختمانی از خشت، گل، آجر و دارای صحن و ایوان تابستانی است که گرم‌خانه در ضلع شمالی تابستان‌خانه و صحن قرار دارد. تابستان‌خانه، ساختمانی آجری دارد که پایه‌ها و سقف‌ها با آجر نماسازی به‌صورت خفته و راسته پوشیده شده‌اند. از ویژگی‌های خاص این مسجد نسبت به دیگر مسجدهای استان یزد، آجری بودن همه‌ی قسمت‌های ایوان و فرم قوس‌های به‌کار رفته در آن است. در محراب ایوان تابستانی مسجد، سنگ مرمر به اندازه ۶۸*۱۱۴ سانتی‌متر قرار دارد که با خط نسخ عبارت «اقم الصلوه قام محمودا» بر دور آن و عبارت «لااله‌الاالله محمد رسول‌الله علی ولی‌الله» بر پیشانی آن نگاشته شده است و در بالای محراب بقایای بادگیری با شش قفسه به‌چشم می‌خورد. از ویژگی‌های خاص دیگر این بنای زیبا، خزینه‌ی آب‌انبار است که در قسمت زیر صحن و گرم‌خانه‌ی مسجد قرار دارد و برای دسترسی به آن باید از یک راه‌پله‌ی کم‌عرض و محدود که در غرفه‌ی ضلع شرقی ایوان قرار دارد‌، عبور کرد. همچنین غرفه‌ی ضلع شرقی و غربی صحن با کاشی‌های تخت هفت‌رنگ و محراب مسجد نیز با کاشی‌کاری‌هایی با طرح گل و بوته اسلیمی که متعلق به دوره‌ی قاجارند، مزین شده‌اند. گرم‌خانه‌ی مسجد، پوشی از تاق و تویزه با پایه‌های قوی سفیدکاری‌شده دارد و بر دیوار محراب مسجد، کاشی‌های تختی با ترکیب رنگ‌های زرد، لاجورد، مشکی و فیروزه‌یی وجود دارند که جلوه‌ا‌ی خاص به زیبایی مسجد داده‌اند. در شمال غربی گرم‌خانه نیز مسجد ساباطی وجود دارد که فضای بالای سقف ساباط به مسجد متعلق و مرتبط است و در داخل مسجد، بین گرم‌خانه و فضای یاد شهدا، شبکه‌ی آجری انجام شده است.

از هموطنان عزیز ساکن یزد تقاضا می شود در صورت داشتن تصاویری از مسجد پشت باغ آنرا در قسمت دیدگاه ( قسمت پایانی مطلب – انتهای صفحه ) و یا از طریق ایمیل (info@seeiran.ir) برای ما ارسال نمایند.

see223 مسجد پشت باغ

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *