مسجد و مدرسه سپهسالار | جاهای دیدنی ایران
بلیط هواپیما تور خارجی

مسجد و مدرسه سپهسالار

دسته بندی مطالب بر اساس :
2014-05-12مسجد و مدرسه سپهسالار تهران تهران

یکی از جاذبه های تاریخی تهران مسجد و مدرسه سپهسالار است .مسجد و مدرسه سپهسالار نخستین و بزرگ‌ترین مسجد و مدرسه عالی در تهران و پس از مدرسه چهارباغ اصفهان، بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین بنای مذهبی در ایران است. این مجموعه در مجاورت مجلس شورای ملی و در جنوب شرقی میدان بهارستان شهر تهران قرار دارد.
ساخت این مجموعه در سال 1258 خورشیدی توسط میرزا حسین‌خان سپهسالار قزوینی؛ صدراعظم دوره ناصرالدین آغاز شد. حسین‌خان سپهسالار در سال 1260 در مشهد وفات یافت از این رو برادرش؛ یحیی‌خان مشیرالدوله، در تکمیل و اتمام آن همت گماشت. پس از درگذشت یحیی‌خان نیز مراحل تکمیل و تزئینات بنا به تدریج توسط نایب‌التولیه‌های وقت انجام یافت.

مسجد و مدرسه سپهسالار

طراحی مسجد را مهندس مهدی‌خان ممتحن‌الدوله شقاقی انجام داد و معمار آن استاد حسن معمار قمی بود. معماری این مسجد از نزدیک‌ترین تلفیق‌ها میان معماری ایرانی و معماری مساجد استانبول است. مسجد سپهسالار با برخورداری از 10 مناره (بیش از اندازه متداول) و گنبد دوگوش خوابیده، نشان از سبک معماری مساجد ترکیه دارد.

ساختمان مسجد دو طبقه بوده و در هر طبقه حجره‌هایی جهت سکونت طلّاب ساخته شده که مجموع آن به 60 حجره می‌رسد. در چهار طرف اضلاع ساختمان، چهار ایوان قرار دارد که ایوان بزرگ اصلی در طرف جنوب واقع شده و منتهی به مقصوره و گنبدی عظیم می‌شود. ابعاد صحن مسجد 61×62 متر است.

از ویژگی‌های مهم فضای مسجد سپهسالار، که در واقع یکی از برجسته‌ترین ابداعات معماری قاجاری نیز به شمار می‌رود، وجود مهتابی‌ها و بهارخواب‌های وسیع در طبقه فوقانی است.

وجه دیگری که به این مجموعه اهمیتی دو چندان می‌بخشد، کتابخانه مسجد است که در سال 1259، سپهسالار با خرید کتابخانه 4000 نسخه‌ای اعتضادالسلطنه، آن را پایه‌گذاری کرد. در حال حاضر گنجینه‌ای با بیش از 4200 کتاب خطی و نزدیک به 10 هزار کتاب چاپ سنگی در این کتابخانه موجود است.

مسجد سپهسالار دارای 3 ورودی در بخش شمالی بوده که به علت احداث کتابخانه ملی توسط مهندس سیحون در سال 1342 مسدود و ارتباط این قسمت از بنا با باغ بهارستان قطع شد.

در دوره‌های مختلف در این مسجد تغییراتی صورت گرفت؛ در سال 1320 در محل گلخانه قدیمی، تالاری ساخته شد که امروزه مجموعه دارالقرآن است. در سال 1342 استاد لرزاده تغییراتی در شبستان زمستانی مسجد ایجاد کرد و در سال 1375، مهندس سعیدی گنبد اصلی را مرمت نمود.

بعد از انقلاب اسلامی مسجد و مدرسه سپهسالار به مدرسه عالی شهید مطهری تغییر نام یافت.

مسجد و مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار

مسجد و مدرسه سپهسالار

PDFPrint
نقشه :
وضعیت آب و هوا :
دسته بندی :
برچسب ها :
جاجیگا تور

مطالب مرتبط :

در حال بارگزاری...

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.