بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مسجد جامع دزفول

14 ژانویه 2018مسجد جامع دزفول خوزستان دزفول

سبک معماری مسجد جامع دزفول به قرن سوم یا چهارم هجری (۹۸۱- ۱۰۶۱ میلادی) خورشیدی تعمیر و مرمت شده است. ایوان شرقی مسجد از بناهای دوره ی صفویه است که به سال ۱۱۱۰ قمری بنا گردید. سر در و گلدسته های این مسجد مربوط به سده ۱۲ هجری قمری است. معماری این بنا از اصول معماری کاخ ایوان و کرخه تقلید شده است.
۱-اولين مسجد اهواز جديد درمحله عامري و نزديک بقعه علي بن مهزيار توسط آقاي شيخ نبهان عامري ساخته شد.
۲-دومين مسجد به نام مسجد حاج رضا در سال ۱۳۱۴ ه-ق توسط فردي به نام آقاي حاج رضا شوشتري درخيابان کيوان شرقي ساخته شد. مسجد مذکور به شماره ۷۹۲۸ درفهرست آثارملي کشور به ثبت رسيده است.
۳- سومين مسجد به نام مسجد حاج رييس در سال ۱۳۲۰ ه.ق توسط آقاي معين التجار بوشهري (حاج رييس) در محل تلاقي راه آهن معين التجار با خط آهن شرکت نفت ساخته شد و به همين دليل به آن مسجد سر سچه نيزمي گفتند. مسجد دردهه گذشته توسط آيت ا… شفيعي و جمعي از افراد خير بازسازي شده و به مسجد شفيعي تغيير نام داد.
۴- مسجد آيت ا… بيگدلي معروف به مسجد توحيد واقع درتقاطع خيابان رضوي وخيابان آزادگان چهارمين مسجدي است که درسال ۱۳۲۵ ه.ق احداث شده است.
۵- مسجد جامع پنجمين مسجدي است که در سال ۱۳۳۱ ه.ق ساخته شد و درسالهاي اخير بخش عمده آن ترميم و بازسازي شده است.
۶- مسجد شيخ صدوق در کنار رودخانه کارون جنب بانک ملي شعبه ي مرکزي قرار دارد ششمين مسجد ساخته شده در اهواز جديد است که توسط فردي به نام حاج سيد احمد مرتضوي با همکاري مردم خير بناگرديد. مسجد مذکور در سال ۱۳۸۱ ه.ق بازسازي شد.
۷-هفتمين مسجد را آيت ا… انصاري در سال ۱۳۳۸ ه.ق بنا نمود.
۸-هشتمين مسجد را آيت ا… حاج سيد جعفر جزايري در سال ۱۳۴۱ ه.ق احداث و بين خيابان هاي امام خميني (ره) و شهيد صدر السادات (سيروس سابق)واقع شده است.
مسجد مذکور اخيرا به همت آيت ا… حاج سيد محمد علي موسوي جزايري امام جمعه موقت اهواز توسعه يافته است.
۹-نهمين مسجد مسجد چيت ساز مي باشد که در سال ۱۳۴۱ ه.ق ساخته شد.
۱۰-دهمين مسجد توسط آقاي احمد حمادي در کوچه علوي واقع در انتهاي بازار عامري به سال ۱۳۵۰ ه.ق احداث شده است.

 

 

 

مسجد جامع دزفول

مسجد جامع دزفول

عکس : محمد آذرکیش

 

بلیط هواپیما ارزان
 

نظر کاربران :

 • محمد

  ساخت این مسجد که به سبک معماری دوره ساسانی است ٬بین قرن های سوم و چهارم هجری قمری صورت گرفته‌است. البته اختلاف نظراتی وجود دارد و برخی مأخذها تاریخ ساخت مسجد جامع دزفول را سده هفتم هجری قمری می‌دانند.

  1 مارس, 2019 پاسخ دادن
 • محمد

  اخت این مسجد که به سبک معماری دوره ساسانی است ٬بین قرن های سوم و چهارم هجری قمری صورت گرفته‌است. البته اختلاف نظراتی وجود دارد و برخی مأخذها تاریخ ساخت مسجد جامع دزفول را سده هفتم هجری قمری می‌دانند.

  1 مارس, 2019 پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  این مسجد بعد از پل قدیم دزفول ، دومین اثر مهم تاریخی این شهر به حساب می یاد و از لحاظ معماری و دارابودن شبستان و ستون های سنگی از اولین مسجدهای ایرانی ساخته شده در دوره ی اسلامیه. آجرهای آبی حاشیه تاق در کنار معماری دیدنی نمای قشنگ رو به نمایش میزاره.

  30 ژانویه, 2019 پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *