رزرو هتل تفریحات کیش

مسجد بابا حاجی بوشهر

۹ آذر ۱۴۰۱

مسجد بابا حاجی بوشهر متعلق به دوره قاجار است که در محله بهبهانی بافت قدیم شهر بوشهر واقع گردیده است.این مسجد در سال ۱۲۹۴ قمری توسط “یحیی بابا حاجی”ساخته شده است. گفته می شود این مکان در آغاز حسینیه بوده که توسط او به مسجد تبدیل شده است. محراب در وسط شبستان قرار گرفته و طاق نمای مسجد با قوس تیز روی ۲ ستون واقع شده است. داخل محراب با گل و بوته و کاشی تزئین گردیده است. شبستان در ابعاد ۱۲*۱۴ متر است که دارای ستون های قطور و کوتاه طاق نمایی با قوس تیز می باشد و ستون ها با گچبری تزئین شده است.

مسجد بابا حاجی بوشهر

معماری مسجد بابا حاجی بوشهر

نور فضای داخل شبستان توسط پنجره های مشبک که در ۴ ضلع شبستان قرار دارد تامین می شود. در ضلع شرقی مسجد ورودی شبستان واقع گردیده که نمای جلوی آن با کاشی کاری تزئین شده و دیوار ها به اندازه ۱ متر از کف با سنگ تزئین شده است. سقف شبستان بتونی بوده و ارتفاع شبستان از کف تا سقف سه و نیم متر می باشد. در ضلع شمالی مسجد یک حسینیه وجود دارد که در سال ۱۳۷۴ احداث گردیده است. حیاط مسجد مربع شکل بوده و دیوارهای آن با طاق نماهایی قوس نیم دایره بوده و در ضلع شمالی آن قلندرخانه است.

تور اروپا

در ورودی به حیاط مسجد در ضلع جنوبی آن بوده و دارای طاق نمایی با قوس تیز می باشد. که بر سردر آن کتیبه ای است که متن آن با جمله “مسجد حاجی بابا کوی بهبهانی”بر روی کاشی تزئین شده است. قاب عکس برخی از قدمای مسجد بهبهانی به نام های بابا حاجی، عامو بمون، جعفر بردک نیا، ابن رومی و…که نقش پررنگی در برپایی مراسم سنتی و مذهبی این مسجد داشته اند بر روی دیوار مسجد جای گرفته اند. لازم به یادآوری است اولین مسجدی که سنج و دمام را وارد عزاداری سنتی بوشهر کرد، مسجد باباحاجی کوی بهبهانی بود.

مسجد بابا حاجی بوشهر

محله کوی بهبهانی

بندربوشهر از آغاز فعالیت بندری و شهری، دارای رونق اقتصادی بسیار بوده از این جهت تجار و کسبه از نقاط مختلف کشور به این شهر روی می ‌آوردند و حجره و تجارتخانه خود را تأسیس می ‌نمودند. محله بهبهانی از نام بازرگانان، تجار و علمایی گرفته شده که در قرن ۱۲ و ۱۳ هجری قمری از منطقه بهبهان مهاجرت کرده است . در بندر بوشهر سکنی گزیده‌ اند. مسجد حاجی بابا حاجی که از یاد بودهای مرحوم حاج یحیی بابا حاجی پدر مرحوم آقا علی بابا حاجی است در این محله قرار دارد.

مسجد بابا حاجی بوشهر

مسجد بابا حاجی بوشهر

مسجد بابا حاجی بوشهر

           
برو بالا
ادامه تحصیل در انگلستان
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *