جدیدترین ها
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

مدرسه نجومیه گناباد

تاریخ بروزرسانی :
۱۷ تیر ۱۴۰۲

مدرسه نجومیه گناباد یکی از جاذبه های گردشگری ، تاریخی شهر گناباد است که بیانگر علم و دانش در زمان خود می باشد. این مدرسه بیانگر هویت علمی و فرهنگی و به خصوص علم نجوم گناباد در سده های گذشته است که همچون نگینی در بین آثار تاریخی این شهر در منطقه قصبه می درخشد. مدرسه نجوم از یادگار‌های معماری در دوره صفویه است. نشان دهنده مقام علم و دانش در زمان خود می باشد. بنای این مدرسه در کوی شرقی گناباد در مجاورت یکی از سردر‌های ورودی مسجد جامع این شهر واقع شده است.

مدرسه نجومیه گناباد3 800x533 مدرسه نجومیه گناباد

معماری مدرسه نجومیه گناباد

مدرسه نجومیه در شهر گناباد و در کنار مسجد جامع بزرگ شهر واقع شده است. زیبایی و بزرگی آن نشانه ای بر رونق علم آموزی در این شهر کویری است. مدرسه نجومیه همانند دیگر بناهای تاریخی ایران شامل هشتی ورودی، دالان، صحن و حجره های به هم پیوسته می باشد که اکنون بصورت موزه اداره می شود. لازم به توضیح است که گناباد در دوره صفویه یکی از مراکز مهم آموزشی در زمینه نجوم بود و در گناباد یک مدرسه عالیه هیأت و نجوم فعالیت داشت که حتی استادان علوم فلکی نیز فرزندان خود را از تمام اطراف و اکناف ایران برای آموزش به آنجا می فرستادند.

در سده های گذشته به خصوص دوره صفویه گنابادیها در علم نجوم گوی سبقت را از سایر بخشهای کشور ربوده بودند. بطوریکه شاردن گردشگر فرانسوی در سفرنامه معروف خود نوشته است: “همه منجمان ایران، دست کم بزرگان آنان از ایالت خراسان، از بلده کوچک گناباد و از یک خانواده مشهور که منجمان بزرگی از آن برخاسته اند. بودند و دانشمندان معروف فلکی ایران طی ۷۰۰ سال اخیر همگی از سرزمین خراسان بوده اند. شاهنشاه ایران جز اختر شمارانی که در گناباد زاده شده و پرورش یافته باشند شخص دیگری را به خدمت نمی پذیرد.”

مدرسه نجومیه گناباد مدرسه نجومیه گناباد

نحوه دسترسی

آدرس: گناباد ، کوی شرقی ، جنب مسجد جامع گناباد

مدرسه نجومیه گناباد1 800x418 مدرسه نجومیه گناباد

مدرسه نجومیه گناباد2 800x412 مدرسه نجومیه گناباد

مدرسه نجومیه گناباد4 600x800 مدرسه نجومیه گناباد

مدرسه نجومیه گناباد5 600x800 مدرسه نجومیه گناباد

مدرسه نجومیه گناباد6 800x417 مدرسه نجومیه گناباد

           
برو بالا
 

نظر کاربران : با ورود به حساب کاربری از نوشتن نظر خود امتیاز کسب کنید

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *