بلیط هواپیما سوئیت تبریز

مدرسه سعادت بوشهر

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ شهریور ۱۳۹۶

مدرسه سعادت یا مدرسه سعادت مظفری مربوط به دوره قاجار است و در بوشهر خیابان امام روبروی میدان معلم واقع شده است. این مدرسه در سال ۱۲۷۸ ش به سبک نوین آموزشی تاسیس شد که از نظر تاریخی مادر مدارس جنوب ایران است. بافت مدرسه سعادت همانند بافت مرکزی شهر بوشهر زیبایی خیره کننده‌ای دارد.

بندر بوشهر در قرن نوزدهم میلادی در زمینه مسایل اقتصادی و فرهنگی به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست یافت و معتبرترین بندر تجاری جنوب ایران گردید. به همین لحاظ در آستانه‌ قرن بیستم میلادی در پوشش ظاهری آرام،‌ عرصه‌ تحولات فرهنگی مهمی شد.

با استفاده از چنین شرایطی احمد خان دریابیگی حکمران بوشهر در پیوند با خواست عمومی مردم همراه با شیخ محمدحسن سعادت و برادرش شیخ عبدالکریم اقدام به تأسیس و راه‌اندازی مدرسه سعادت بوشهر در سال ۱۲۷۸ ش / ۱۳۱۷ ق نمود. اداره مطلوب این نهاد آموزشی باعث شد تا سیل مشتاقان اندیشه و علم به این کانون توسعه یابد به نحوی که دو سال از عمر این مدرسه نگذشته بود که تعداد دانش‌آموزان از هفتاد نفر به چهارصد و پنجاه نفر افزایش یافت.

همانطور که گفته شد این مدرسه به مدرسه سعادت مظفری نیز معروف است که علتش به جهت کمک های نقدی مظفرالدین شاه که به درخواست دریابیگی صورت گرفت، می باشد.

شعاع فعالیت‌های این مدرسه، شهرهای نجف، کربلا، کاظمین و سامرا را نیز شامل شده و سرزمین‌های امارات، بحرین، آسیای میانه، کویت، زنگبار و هند را متوجه ساخت.

بوشهر و بوشهریان بدین‌گونه نهضت مدرسه سازی را در یک قرن پیش بدون اتکا به دولت قاجار در شهر خود آغاز کردند و مدرسه‌ای کاملاً‌ غیرانتفاعی را در قلب جنوب بنیان گذاشتند. این مدرسه طی حیات صد ساله خویش دستاوردهای ارزشمندی را در عرصه تاریخ ایران خلق کرده است. استادان، نویسندگان، شاعران، معلمان، نمایندگان مجلس، سفیران و خدمت‌گزاران الهی را در خود پرورش داده و تعداد بسیاری از شهیدان انقلاب اسلامی و جبهه و جنگ را تقدیم ایران اسلامی نموده است.

پاسداشت این دستاوردها باعث شد تا در آبان ماه ۱۳۷۸ کنگره صدمین سالگرد این مدرسه در بوشهر برگزار شود که حاصل آن حضور اندیشمندان بزرگ و تدوین کتب مهمی در خصوص مدرسه سعادت بود.

اینک چند سالی است که سالروز تأسیس مدرسه سعادت به عنوان روز بوشهر جشن گرفته می شود. مدرسه سعادت بوشهر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

 مدرسه سعادت بوشهر

تصاویر قبل از بازسازی :

173 مدرسه سعادت بوشهر

174 مدرسه سعادت بوشهر

175 مدرسه سعادت بوشهر

176 مدرسه سعادت بوشهر

178 مدرسه سعادت بوشهر

179 مدرسه سعادت بوشهر

180 مدرسه سعادت بوشهر

181 مدرسه سعادت بوشهر

182 مدرسه سعادت بوشهر

           
ما را در اینستاگرام فالو کنید

لینک های مرتبط :

instagram
 

نظر کاربران :

 • عبدالكريم فرزانه پور

  سلام كي ثبت نام اينترنتي مدرسه سعادت بوشهر اغاز ميشود

  ۱۸ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • عبدالكريم فرزانه پور

  سلام از چه راهي ثبت تام اينترنت مدرسه سعادت بوشهر كلاس دهم انجام دهم

  ۱ تیر, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
  • عبدالكريم فرزانه پور

   سايت ثبت نام اينترنتي مدرسه سعادت بوشهر پسرانه

   ۱ تیر, ۱۳۹۸

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *