بلیط هواپیما سوئیت تبریز

کوه بلقیس

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۱ اسفند ۱۳۹۷

کوه بلقیس در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان در ادامهٔ سلسله کوه‌های شرق دریاچه ارومیه واقع شده است.قله تخت بلقیس یا قله بلقیس بلندترین قله استان زنجان است که ارتفاع آن ۳۳۳۲ متر از سطح دریاهای آزاد می باشد.

بقایای بنایی باستانی بر روی کوه بلقیس  نشان میدهد قلعه ای بازمانده از دوران ساسانیان است. قرار گرفتن محوطه تاریخی تخت سلیمان در نزدیکی کوه بلقیس، بسیاری از افسانه ها را به این مجموعه ربط می دهد و گفته می شود بنای بالای قله، دژی نظامی برای نگهبانی و محافظت از آتشکده آذرگشنسب و مجموعه تخت سلیمان بوده است.
کوه بلقیس از جمله کوه ها و قله های تاریخی ایران زمین است و افسانه های زیادی در مورد آن نقل می شود. البته در این سرزمین کوه های زیادی وجود دارد که از قداست برخوردارند و مردم برای آن افسانه ساخته اند اما وجود آثاری از گذشته در برخی از این کوه ها، اهمیت پیشینه آن ها را بیشتر نمایان می کند.
تخت بلقیس از دو قله کنار هم تشکیل شده که قلعه بر روی قله فرعی واقع است و قله بلندتر در فاصله کمی از قله فرعی دیده می شود. گفته می شود در بهار دریاچه ای بین این دو قله شکل می گیرد که با گرم شدن هوا خشک می شود.
کوه بلقیس درست در مرز غربی استان زنجان و چسبیده به استان آذربایجان غربی واقع شده است. کوه بلقیس در محدوده منطقه حفاظت شده انگوران زنجان قرار گرفته است و محدوده این کوهستان با عنوان منطقه امن بلقیس شناخته می شود.

 

آدرس : زنجان – تخت سلیمان

 

کوه بلقیس
کوه بلقیس کوه بلقیس
کوه بلقیس کوه بلقیس

 

منبع:
bezanimbiroon.ir

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *