رزرو هتل ایران بوم گردی

قنات ارونه

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۳ مهر ۱۳۹۲

قنات ارونه از قنات های معروف استان اصفهان قنات ارونه شهر اردستان است که در واقع یک نهر پرآب زیر زمینی می باشد. این قنات متعلق به قرون بسیار دور و قبل از اسلام می باشد که بیش از یکهزار سال قبل از اسلام حفر گردیده و جزو آثار باستانی ایران به شمار می رود.مدتی که محققان و پژوهشگران برای عمر این قنات تخمین زده اند کمتر از دو هزار و پانصد سال نیست. این قنات در نظر اصطخری جغرافیدان قرن چهارم هجری« قناتی بسیار بزرگ و شگفت» امده است.

جگسون نیز درباره آن می نویسد« از قناتهای شگفتی است که هنوز باقی مانده است.مورخین احداث این قنات را به « اروند شاه بن کی پشن بن کیقباد بن زاب بن نوذران بن منوش بن نوذر بن منوچهر» نسبت داده اند نام اروند شاه در تاریخ داستانی ایران قبل از اسلام آنهم یکبار برای پدر لهراسب شاه به این ترتیب« لهراسب شاه بن اروند شاه بن کی پشن بن کیقباد» آمده است و بهمن پسر اسفندیار از این خانواده، آتشکده مهر اردشیر را در اردستان ساخته است.تقسیم آب قنات ارونه مبنای بسیار قدیمی دارد و از زمانهای گذشته شروع شده و مطمئنا مربوط به پیش از اسلام و شاید قبل از تاریخ است و همچنان ادامه داشته، تا اینکه در دوره هلاکوخان مغول، خواجه نصیرالدین طوسی ان را «فرزه بندی» کرده است هنگامی که خواجه نصیر الدین طوسی به همراه هلاکوخان مغول نوه چنگیز خان وارد اردستان شد به دلیل اختلافی که بین مردم اردستان بر سر تقسیم آب قنات ارونه بوده آب آنرا به بیست سهم و نصف سهم تقسیم کرد. این تقسیم را بعضی نیز به شیخ بهائی نسبت می دهند.

قنات ارونه 1 قنات ارونه

قنات ارونه 2 قنات ارونه

قنات ارونه قنات ارونه

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • محمد

  قنات تاریخی ارونه با مظهر زیبا درمیان باغ های انار ،محلی تفریحی توریستی، تقسیم آب میان این قنات از شاهکارهای شیخ بهایی است.

  ۹ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  ای کاش دور این چاه � حصار می‌کشیدند تا از ورود و افتادن جانوران جلوگیری کنند چند سال پیش شنیدم یک گرگ در قنات شهرستان دهاقان افتاده بود و خیلی بعد مردم فهمیدند متاسفانه مدتی از آب این قنات استفاده می کردند!

  ۷ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  جاباما سایت ویلا و اقامتگاه آنلاین