رزرو هتل فضاگشت
۴ مهر ۱۳۹۸

قلعه ماران

اشتراک گذاری

قلعه ماران قلعه میران یا قلعه موران یا دژ تاکی قله‌ای به ارتفاع ۲۴۳۰ متر است که در ۱۲ کیلومتری جنوب رامیان قرار گرفته، از نقاط دیدنی و باشکوه با چشم‌انداز جالب و زیبا است. در بالای این قله زمینی مسطح به مساحت ۳ کیلومتر مربع قرار دارد که در طول تاریخ، مرکز برخی حکومت‌ها بوده به عنوان مثال گفته می‌شود که قلعه ماران یکی از شهرهای اصلی هیرکانیا در زمان اشکانیان بوده است. همچنین این قلعه به دلیل موقعیت مناسب، دژی محکم جهت پناه گرفتن بود.

قلعه-ماران قلعه ماران
در کتاب‌های بسیاری از این قلعه ذکری به میان آمده است از جمله سعیدی مؤلف کتاب رامیان و فندرسک درباره قلعه ماران (قلعه موران) می‌نویسد: «کوه قلعه ماران بلندترین کوه‌های بخش رامیان و گرگان است. سر کوه مسطح و مرتع گاو و گوسفند است و چشمه آبی بر سر کوه است که مورد استفاده دامداران است. گندم‌های ذخیره امیرخان سردار (برادر محمد زمانخان) که در چاه‌هایی که در قله است، همانند زغال تا امروز باقی است».

قلعه-ماران5 قلعه ماران
مسیر اصلی دسترسی به این قلعه تاریخی، از روستای پا قلعه گلستان آغاز می شود. از مرکز این روستا که عبور کردید پس از حدود ۲ کیلومتر باید خودروی خود را پارک کنید (تعدد خودروهای پارک شده، نشان از مبدا مسیر پیاده روی دارد) و مسیر صعود را آغاز کنید. در طول فصول گرم سال، مردم محلی روستای پا قلعه خانه های محلی خود را به گردشگران اجاره می دهند. اگر تمایل داشته باشید، می توانید شبی را هم در یکی از این خانه ها سپری کنید. صعود به قله از این روستا بسته به توانایی های شما، حدود ۲ تا سه ساعت به طول می انجامد. در ابتدای راه، مسیر خشک است، کمی که پیش بروید با ناحیه ای جنگلی رو به رو خواهید شد و با عبور از جنگل دوباره مسیر خشک و کوهستانی می شود.

قلعه-ماران4 قلعه ماران
به گلستان که سفر کردید، حتما سری هم به شهرستان رامیان و جاذبه های گردشگری پر تعدادش بزنید. این شهرستان سرسبز در شرق استان گلستان واقع شده و دارای اقلیمی نیمه کوهستانی و جنگلی است. تقریبا تمامی جاذبه های گردشگری این شهرستان از نوع جاذبه های طبیعی هستند. علاوه بر کوه های مرتفع، دریاچه های زیبا، جنگل های انبوه و چشمه های دیدنی، در این منطقه از کشور روستاهای بکر و زیبای بسیاری هم وجود دارند که در سفرتان می توانید از آن ها دیدن کنید یا شبی را در یکی از این روستاها اقامت کنید.

 قلعه ماران

           
 

نظر کاربران :

 • محمد

  جنگل بکر و زیبا با زمین های کشاورزی در دامنه کوه

  ۱۰ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • محمد

  جنگل بکر و زیبا با زمین های کشاورزی در دامنه کوه..دوست دارم برم ، ولی گویا دسترسی سختی داره

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *