بلیط هواپیما سوئیت تبریز

قلعه شیندان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۵ دی ۱۳۹۸

قلعه شیندان (به ترکی آذربایجانی: شیندان قالاسی)‏ قلعه‌های تاریخی و مرتفع در مرز جمهوری آذربایجان و ایران است، که قدمتی درحدود دوهزارسال را دارا می‌باشد. دژ و قلعه تاریخی در ارتفاع ۱۸۵۰ متر بر فراز کوه شیندان، در جادهٔ آستارا به اردبیل، منطقه حیران، بالای روستای ونبین و آنسوی مرز واقع شده‌است. قدمت آن به قبل از اسلام می‌رسد، به معنای محل نور که در آنجا آتشکدهایی بوده‌است. از اتفاقات مهم این قلعه به قیام حمزه خان تالش (حاکم آستارا) در عهد شاه عباس صفوی می‌توان اشاره کرد که حاکم اردبیل مدت ۹ ماه آنجا را به محاصره در آورده و در نهایت حمزه خان با کشتی به شیروان متواری گشت.

 قلعه شیندان

اسکندر بیگ ترکمان در تاریخ عالم‌آرای عباسی قلعه سندان را اینگونه شرح می‌دهد:

” قلعه سندان قلعه ایست بر فراز کوه رفیع واقع شده از غایت رفعت و بلندی بافلک الافلاک دعوی مساوات می‌نماید ساکنان بروج رفیعش باسکنه صوامع ملکوت دمساز و پاسبانان شب زنده دارش با مستحفظان قلعه سپهر هم آوازند و همانا مضمون این بیت که: ز سنگ انداز او سنگی که جستی پس از قرنی سر کیوان شکستی ما صدق آن قلعه رفیع بنیاد است دامن آن کوه بلند و قلعه الوند مانند بیشه و جنگل است که یک راه بیش ندارد و ضیق آن طرق بمثابه که عبور یک نفر پیاده از آنجا بغایت دشوار است ”

-شیندان قلعه شیندان

آدرس قلعه شیندان آستارا

این قلعه در مرز بین ایران و آذربایجان و در جاده حیران آستارا به اردبیل قبل از تونل در سمت راست شما قرار دارد.گفته میشود که در سمت غربی این قلعه قبرستانی نیز قرار دارد.

-شیندان-1 قلعه شیندان

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *