رزرو هتل فضاگشت
۲۴ دی ۱۳۹۷

قلعه رازلیق

اشتراک گذاری

روستای رازلیق (در گویش محلی رازلِخ) که از شمال به کوه سبلان محدود می شود یکی از روستاهای شهرستان سراب در استان آذربایجانشرقی ایران است. این روستا مرکز دهستان رازلیق در بخش مرکزی شهرستان سراب است. در پنج هزارگزی شمال سراب واقع است و ۵ هزار گز به شوسه سراب به تبریز فاصله دارد. ناحیه‌ای است جلگه و معتدل و ساکنان آن ۳۰۰۳ تن می‌باشند. آب آن از چشمه تامین می‌شود و محصول آن غلات و حبوب است. شغل ساکنان آنجا زراعت و گله داری است وراه آن مالرو است.از دیگر برجستگی های رازلیق فراوانی آب در روزگاران گذشته در این منطقه است آسیاب های فراوانی در آن قرار دارد که عهده دار تولید آرد و روغن کرچک منطقه بودند که چند نمونه از درمان داشی (سنگ های آسیاب) مربوط به دوران کهن در این منطقه یافت می شود.

قلعه رازلیق:

در کنار کتیبه باستانی رازلیق، قلعه ای به نام قلعه رازلیق قراردارد که به تدریج با انباشته شدن تلی از خاک بر روی آن، مدفون گشته است، این در حالی است که این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۵۴۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این محل یکی از قلاع پر اهمیت سده هشتم قبل از میلاد بوده است.

غیر از کتیبه، در اطراف کوه نمونه های دیگری از آثار باقی مانده دوران اورارتویی دیده می شود. در دیواره شمالی کوه که با گذشتن از دیواره کناره کتیبه می توان به آن دسترسی پیدا کرد در میان دو دیواره سنگی و تند به محوطه محصوری به شکل اطاق با حوض آب یا آب انبار می رسیم این محوطه در یک حفاری غیر مجاز و قاچاق کشف شده و بعد از غارت بصورت ویرانه ای باقی مانده است. مصالح ساختمانی آن سنگهای رسوبی کرم رنگ و بنفش رشن بوده و ملات آن گچ و آهک می باشد. (البته محوطه بعدا پرشده و تنها یک لایه دیواره سنگی را می توان مشاهده کرد).

بابک ناصری مغانلو در کاوشهای که در این منطقه انجام داده بود می نویسد: در این گمانه زنی دو قطعه شیشه ِ یک قطعه ابزار سنگی ِ دو قطعه اکسید آهن ِ و دو عدد استخوان همچنین یک قطعه سکه که مربوط به قرن پنجم هجری قمری است در آن یافت شد و سفالینه های لعابدار و بدون لعاب مربوط به دوره اسلامی (قرن چهارم و پنجم هجری قمری) در این محوطه وجود داشت.

بابک ناصری پژوهشگر و دانش آموخته رشته باستان شناسی در مورد کتیبه و قلعه رازلیق عقیده دارد که بقایای سنگهای ساختمانی که از مجموعه قلوه سنگها وملاط ساروج است، یاد آور قلعه ای عظیم بوده که امروزه ویران شده، به صورت تلی در پای این صخره عظیم پراکنده است. بقایای دیوارهای کوتاه در صخره مشهود است و نشان می دهد که این محل یکی از قلاع پر اهمیت سده هشتم قبل از میلاد بوده، کتیبه مذکور درست در میان این قلعه و بر پیشانی قله قلعه کوه نصب شده، به جنوب نگاه می کند و در محلی که کتیبه منقور است سکویی کنده شده است .

موقعیت مکانی قلعه:

این قلعه در ۱۱ کیلومتری درشهرستان سراب، بخش مرکز ی، دهستان رازلیق، پنج کیلومتری شمال روستای رازلیق واقع شده است.

قلعه رازلیق
قلعه رازلیق قلعه رازلیق
قلعه رازلیق قلعه رازلیق

منبع:
tripyar.com

           
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *