رزرو هتل ایران بوم گردی

قبرستان تاریخی ماموره در حصار سودجویان

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۱ خرداد ۱۴۰۰

مشاهده آثار تاریخی از جمله بناها، کاخ‌های به‌جا مانده از دوران پادشاهان، قبرستان‌های تاریخی، موزه‌ها، کلیساها و…. انسان را سوار بر ماشین زمان کرده و به گذشته می‌برد، برخی از این آثار تاریخی مانند کلیساها، قبرستان‌های تاریخی ارامنه و آتشکده‌ها که عموما مربوط به سایر ادیان است در بین این آثار تاریخی محبوبیت بالایی در بین برخی دوستداران میراث فرهنگی دارد.

قبرستان تاریخی ماموره

به گزارش ایسنا، برخی از این آثار تاریخی باوجود اینکه در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده‌اند، اما به‌دلیل قرار گرفتن در روستاهای کوچک و دورافتاده مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند، بسیاری از آن‌ها در گذر زمان به دست سودجویان تخریب شده‌اند و حال این آثار تاریخی مساعد نیست، معماری و قدمت این آثار از نظر مصالح به‌کار برده شد و هوش هنری اهمیت بالایی دارد که پس از گذر این زمان طولانی هم‌چنان پابرجا هستند.

بخشی قابل توجهی از ارامنه ساکن در ترکیه در زمان شاه‌عباس صفوی به ایران مهاجرت کردند که بخشی از آن‌ها در چهارمحال و بختیاری ساکن شدند و روستاهای ارمنی‌نشین را در این استان احداث کردند، وجود قبرستان‌های تاریخی ارامنه در این استان گویای این موضوع است.

روستاهای ماموره(معموره فعلی) یکی از روستاهای ارامنه‌نشین در بخش گندمان از توابع شهرستان بروجن بوده است، قبرستان تاریخی موجود در این روستا در فهرست آثار ملی در سالیان گذشته به‌ثبت رسید، متاسفانه در اثر بی‌توجهی به حفظ این قبرستان تاریخی در سالیان گذشته برخی افراد ناآگاه و سودجو با هدف جستجوی گنج و دفینه در این قبرستان اقدام به حفاری و شکستن سنگ‌های قبر کرده‌اند.

اگر سریال بی‌توجهی به حفظ این قبرستان تاریخی واقع در روستای ماموره( معموره) ادامه پیدا کند، شاید در آینده‌ای نه چندان دور نامی از این قبرستان و کلیسای تاریخی موجود در این روستا باقی نماند.

 

قبرستان تاریخی ماموره

حصارکشی قبرستان ارامنه در روستای ماموره باید در دستور کار میراث فرهنگی قرار بگیرد

رحیمیان بخشدار گندمان در خصوص وضعیت حفاظت از قبرستان تاریخی ارامنه در روستای ماموره( معموره)، اظهار کرد: حفاظت از آثار تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی بر عهده اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل تخریب و حفاری غیرمجاز در قبرستان تاریخی ارامنه واقع در روستای ماموره نبود حصار است، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری باید اعتباری برای این موضوع اختصاص دهد، سپس می‌توان دهیاری روستا را برای حفاظت از این آثار تاریخی مکلف کرد.

رحیمیان بیان کرد: کلیسای ارامنه در روستای ماموره در چند سال اخیر مورد حفاظت قرار گرفته است، اما برای حفاظت از قبرستان تاریخی ارامنه در این روستا نمی‌توان به‌صورت شبانه‌روزی نیرو مستقر کرد، اما گشت‌زنی انجام می‌شود.

قبرستان تاریخی ماموره

حفاری و تخریب غیرمجاز در قبرستان تاریخی ارامنه در روستای ماموره

واحد جولایی، رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اشار ه به اینکه ۱۷ قبرستان تاریخی ارامنه در این استان به ثبت ملی رسیده است، اظهار کرد: قبرستان تاریخی روستاهای ماموره واقع در شهر بلداجی از توابع شهرستان بروجن به ثبت ملی رسیده و جزو آثار ملی شاخص در این استان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه قبرستان تاریخی معموره تحت حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار دارد، عنوان کرد: متاسفانه این قبرستان تاریخی ارامنه توسط افراد سودجو مورد حفاری غیرمجاز واقع شده است، البته گاهی در تپه‌های باستانی نیز شاهد حفاری‌های غیرمجاز نیز هستیم.

جولایی ادامه داد: اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نمی‌تواند به‌صورت شبانه‌روزی برای حفاظت از قبرستان‌های تاریخی یک نیرو در محل مستقر کند، اما به‌صورت مستمر سرکشی از این محل‌ها توسط یگان حفاظت انجام می‌شود.

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه باید فرهنگ‌سازی در خصوص حفاظت از آثار تاریخی در بین مردم بومی و محلی صورت بگیرد، یادآور شد: برخی از افراد سودجو معتقدند به‌علت وجود سنگ قبرهای قدیمی در قبرستان‌های تاریخی امکان دارد در این مکان‌ها گنج و دفینه نیز پنهان شده باشد، بنابراین دست به تخریب و حفاری غیرمجاز می‌زنند.

وی بیان کرد: نقوش حکاکی شده بر روی سنگ قبرهای تاریخی و کتیبه‌های موجود در این قبرستان‌ها عموما مربوط به حرفه شخص در زمان زندگی، جنسیت و … است، اما عده‌ای از این موضوعات اطلاع ندارند و برای دستیابی به دفینه اقدام به حفاری در این قبرستان‌ها می‌کنند.

جولایی افزود: وقتی یک قبرستان تاریخی در آثار ملی ثبت می‌‎شود، این موضوع به اطلاع دهیار، بخشدار، فرمانداری، استانداری و ارگان‌های مرتبط می‌رسد، زمانی که تابلو در این مکان نصب شود، حفاری در آن قبرستان جرم است و باتوجه به اینکه عموما قبرستان‌ها مالک شخصی ندارند، بنابراین هرگونه عملیات عمرانی در حریم این آثار ملی باید با هماهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت بگیرد.

رئیس گروه حفظ و احیای بناهای تاریخی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه حصارکشی قبرستان‌های تاریخی ارامنه در استان نیازمند اعتبار است، تصریح کرد: باید مصالحی در این حصارها استفاده شود که قابلیت سرقت نداشته باشد.

قبرستان تاریخی ماموره

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما