رزرو هتل فضاگشت
۴ شهریور ۱۳۹۶

غار نمکدان

اشتراک گذاری

غار نمکدان از جمله غارهای استان هرمزگان و یکی از منحصر به فردترین جاذبه‌های گردشگری جزیره قشم می‌باشد.

بخشی از کوه‌های جزیره قشم به دلیل انباشتگی و رسوب نمک موجود در آب دریا در گسل‌های عمیق، تبدیل به کوه‌ها و غارهای نمکی شده‌اند که غار نمکدان، یکی از آن‌ها می‌باشد. این غار در بخش انتهایی جنوب غربی جزیره قشم و در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر قشم در داخل یک کوه گنبدی شکل واقع شده است.

دهانه غار نمکدان که در ارتفاع ۲۳۷ متری از سطح دریا واقع شده، از جاده همجوار ساحل دریا حدود ۲ کیلومتر فاصله دارد که به دلیل وجود جذابیت‌های طبیعی، بهتر است به صورت پیاده طی شود. سقف غار از قندیل‌های مرمرین نمک در اشکال مختلف پوشیده شده است که منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار، سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌ها شده و تغییر شکل دائمی آن‌ها را سبب می‌شود. درون غار به ویژه در اعماق آن، تاریکی حکمفرماست از این رو برای مشاهده قندیل‌های بلورین نمکی نیاز به چراغ قوه می‌باشد. در فاصله ۱۶۰ متری از دهانه ورودی غار، یک دریاچه نمک به عمق یک متر وجود دارد. از داخل غار نمکدان، یک جریان آب زیرزمینی می‌جوشد که راه را به خارج می‌گشاید و پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود، به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می‌شود که در گودال مقابل خود، حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد.

در ترکیب نمک‌های غار نمکدان، عناصر مهمی همچون منیزیم یافت می‌شود که می‌تواند به عنوان نمک طبی و به ویژه برای ورزشکاران مورد استفاده قرار گیرد. باقی ماندن و تنفس در داخل این غار می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.

با بررسی‌های به عمل آمده توسط یک گروه دانشمند زمین‌شناس از کشور چک به همراه استادان بخش زمین‌شناسی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، معلوم شد که غار نمکدان با طول ۶۴۰۰ متر، طولانی‌ترین غار نمکی جهان است. تاکنون بیش از ۶۰۰۰ متر از این غار شناسایی شده است.

برای دسترسی به غار نمکدان باید از شهر قشم به سمت غرب جزیره حرکت نمود. پس از پشت سر گذاشتن فرودگاه قشم (فرودگاه دیرستان)، یک جاده آسفالته وجود دارد که به طرف سَلَخ می‌رود با گذشتن از این منطقه و ادامه مسیر، یک جاده فرعی (نرسیده به کانی) وجود دارد که مراجعه‌کنندگان را به سمت غار هدایت می‌‌کند.

پیمایش کامل غار نمکدان نیازمند در اختیار داشتن تجهیزات فنی مناسب است و بدون این وسایل، تنها می‌توان ۱۰۰ متر ابتدایی غار را طی نمود که البته آن نیز خالی از لطف نیست.

نمکدان غار نمکدان

غار-نمکدان3 غار نمکدان

غار-نمکدان6 غار نمکدان

غار-نمکدان12 غار نمکدان

غار-نمکدان15 غار نمکدان

غار-نمکدان20 غار نمکدان

غار-نمکدان23 غار نمکدان

غار-نمکدان24 غار نمکدان

           
 

نظر کاربران :

 • الهام حاجی زاده

  ما پاییز پارسال به اینجا رفتیم و هوای داخل غار خیلی خنک تر از بیرون و هوای قشم بود و خیلی جالب بود

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفیع

  هوای داخل غار در تابستان به اندازه ای خنک و دلچسبه که باورش برای گردشگران در هوای شرجی و گرم سخته و در عین حال فرح بخش
  طبیعت به زیبایی و با تلاش آب این فرم زیبا رو از دل کوهی از نمک درست کرده

  ۳۰ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *