رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه
۱۷ شهریور ۱۳۹۲

غار خفاش

اشتراک گذاری

غار خفاش، از جمله غارهای استان ایلام است و در نزدیکی شهرستان دهلران قرار دارد

این غار که تنها غار خفاش ایران است ۲۵۵ متر طول، ۳۰ متر عرض و ۵۰ متر ارتفاع دارد و به علت زندگی میلیون‌ها خفاش در داخل آن، به غار خفاش معروف شده است.

این غارها دهلیزهای وسیعی دارد که عمق بعضی از قسمت‌های آن به ۴۰۰ متر می‌رسد. غار خفاش دهلران یکی از غارهای تاریخی عصر غارنشینی بوده که بعدها به زیستگاه خفاش تبدیل شده است.

غار خفاش دهلران با بیش از ۳۰ هزار خفاش از ۷ گونه همچون «دم موشی» از غارهای کمیاب در خاورمیانه به حساب می‌آید.

این غار یکی از بهترین مکان‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی، پژوهشی و مطالعاتی در زمینه این پستاندار عجیب است و دانشجویان و محققان باید آن را مورد مطالعه قرار دهند.

غار خفاش شهرستان دهلران به عنوان تنها غار خفاش کشور، یکی از پدیده های نادر طبیعی است که تاکنون برای علاقمندان به طبیعت گردی ناشناخته مانده است. این غار طبیعی حدود یک کیلومتر از چشمه‌های آبگرم شهرستان دهلران فاصله دارد.

غار خفاش دهلران دارای استالاکیت‌ها و استالاکمیت‌های فراوانی است و ده‌ها گونه از خفاش دمدار و خفاش بال پهن در آن زندگی می‌کنند.

فراوانی خفاش در این غار باعث می شود در هنگام غروب در زمان خروج این خفاشان از غار که اغلب به صورت دسته های بزرگ انجام می شود، فضای جالبی را برای علاقمندان به طبیعت ایجاد کند.

این خفاش‌ها مسیر سه کیلومتری تا شهر را طی می کنند و بعد از مدتی به محل غار باز می‌گردند.

تنها غار خفاش کشور به عنوان پدیده‌ای نادر و طبیعی واقع در استان ایلام، گردشگران بسیاری را در فصل تابستان به سوی خود جذب می‌کند.

khofash غار خفاش

khofash1 غار خفاش

khofash2 غار خفاش

           
 

نظر کاربران :

 • الوین تافلر

  اگه «توجه بسیاری از علاقمندان به طبیعت» رو جلب کرده پس چرا هیچ جایی عکس و پیشنهادی درباره اش نیست؟ ضمناً مسیر و عکسهایی از دهانه غار و همچنین موقعیتش روی نقشه هم بگذارید.

  ۲۰ خرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  البته بايد مراقب باشيم تا به خفاش ها اسيب نرسانيم چون جديد عده اي با نام اينكه لانه خفاش ميخرن برخي افراد به شايعه گوش مي كنند به خفاش ها اسيب مي رسانند… كه داستان طولاني دارد

  ۹ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *