بلیط هواپیما سوئیت تبریز

غار آبريز طلا کوهی

۱۴ اسفند ۱۳۹۷غار آبريز طلا کوهی گلستان مینودشت

اين غار در ۶ کيلومتري مينودشت در سمت جنوب جاده مبارک‌آباد در انتهاي روستاي جاده چشمه قرار دارد.غار آبریز طلا کوهی در ارتفاع ۳۸۱ متری از سطح دریا قرار دارد و دارای ۱ دهانه است.در خصوص نام این غار به دلیل ریزش آب از بلندی و ایجاد غار، احتمالا آبریز نام گرفته و طلا کوهی نیز به دلیل وجود آثار باستانی در دنباله آن گفته می‌شود.اهالی محلی با ایجاد نردبانهای چوبی قسمتهای آغازین را حفاری نموده اند و بر این باورند که گذشتگان طلاهایشان را در این غار پنهان نموده اند.

طول غار ۸۰ متر و عمق آن ۲۰ متر است.تقریبا ارتفاع تمامی نقاط کمتر از یک متر است و در برخی قسمتها سقف غار بدلیل فشار در حال از هم پاشیدگی است و ریزش نسبتا زیادی دارد.غار منحصربه فرد آبریز طلا کوهی بر اثر جریان آب در زیر آبشاری که هم اکنون از آن اثری نیست به وجود آمده است.
هم اکنون این غار آبی وجود ندارد. ولی به دلیل وجود سنگ‌های لایه‌ای از جنس آهک، از چند نقطه ریزش کرده و مسیر اصلی آب نیز اکنون پس از ۹ متر بسته شده است. در داخل مقدار زیادی از فضولات خفاش دیده می‌شود ولی از این جانوران اثری نیست.
مسیر پیاده روی برای آغاز پیمایش ابتدا باید چاه هشت و نیم متری را فرود رفت مسیر اصلی که به سمت دره میرود پس از نه متر با لایه های ضخیم گل و سنگهای آهکی مسدود شده و مسیر شرقی که به سمت کوه میرود به دو دالان تقسیم می شود. دالان کوتاه بطول هیجده متر و باشیب ملایم است و دالان دیگر ابتدا با شیب سی و پنج و بطول هشت متر به سمت جنوب و با چرخشی نود درجه به سمت رودخانه میپیچد و پس از چهل متر اولین چاه به عمق چهار متر قرار دارد که در قسمت پایین و چپ چاه اتاقک ۲در ۴ متری قرار دارد پس از صعود مجدد از چاه و پیمایش ده متر چاه دیگری به عمق پنج متر قرار دارد که کف آن بسته است ولی در امتداد مسیر اصلی و در آن سوی چاه مسیر کوچکی قرار دارد که پس از تراورس و کمی حفاری مجددا مسیر ادامه می یابد که پس از سی متر بدلیل ریزش مسدود شده در میان سنگهای انتهای حفره کوچکی وجود دارد که با عبور از آن میتوان وارد تالار ۴ در ۵ متری شد که انتهای این غار زیبا است.
مسیر خودروی شخصی جاده آزادشهر به مینودشت، شش کیلومتری مینودشت در سمت جنوب جاده اصلی، جاده مبارک آباد، انتهای روستا – جاده چشمه، هفتصد متر بعد از آخرین خانه‌های روستا جاده کشاورزی سمت شرق به امتداد ۱۲۰۰ متر و یک پیاده روی کوتاه چهار صد متری تا ابتدای دهانه غار

آدرس : گلستان- ۶کیلومتری مینودشت- روستای جاده چشمه

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *