جستجوی شهر به شهر :
رزرو هتل رزرو هتل های شهر وان ترکیه

غار رئیس نیاسر

تاریخ بروزرسانی :
۲۶ آبان ۱۴۰۱

غار رئیس نیاسر در روستای نیاسر در ۳۰ کیلومتری غرب شهر کاشان قرار دارد. این غار دارای ساختمانی پیچیده و تو در تو و شامل کانال‌های دستکند و تعدادی چاه است. مقطع کانال‌ها به شکل مربع و ابعاد آن‌ها در بخش‌های مختلف، متفاوت است. درون چاه‌های غار چاله‌هایی برای قرار دادن دست و پا در سنگ‌ها کنده شده که عبور از آن‌ها را آسان می‌سازد. عمق چاه‌های غار نیاسر از ۲ تا ۱۰ متر متغیر است. این غار درون سکویی وسیع و مسطح به نام تالار ساخته شده است. غار نیاسر به غار سوراخ ویس، غار ویس یا غار رئیس نیز شهرت دارد.

از نکات جالب توجه این غار وجود اتاقک‌هایی است که در ابتدای چاه‌ها ساخته شده‌اند. دیگری ایجاد شیب مناسب در کانال‌ها جهت عبور آب‌های فرورو حاصل از بارندگی و باز کردن کانال‌هایی به بیرون از دیواره سکو برای تهویه و جریان یافتن هوای درون غار که هم اکنون آثار آن‌ها به چشم می‌خورد.

غار نیاسر7 غار رئیس نیاسر

قدمت غار رئیس نیاسر

مجموعه عوارض موجود در غار نیاسر، این غار را اسرارآمیز ساخته است به طوری که باستان‌شناسان تا امروز نتوانسته‌اند در مورد علل ساخت آن اظهارنظر قطعی نمایند. اما احتمال دارد ساخت این غار در ابتدا جنبه مذهبی داشته و در دوره‌های بعدی کاربردهای دیگری پیدا کرده است. احتمال دارد ساخت این غار مربوط به اوایل دوران پارت‌ها (اشکانیان) باشد. چرا که پیروان آیین میترا در غارها به عبادت می‌پرداختند و دلیل دیگر برای اثبات آن، وجود آبشار در کنار این غار است.

زیرا پیروان آیین میترا معابد خود را در نزدیکی آب‌ها و مکان‌های تاریک می‌ساختند. البته این فرضیه نیز وجود دارد که این غار در روزگاران قبل از ورود آریایی‌ها ساخته و در زمان پارت‌ها توسعه یافته زیرا پیروان میترائیسم مکان‌هایی را برای ساخت معابد در نظر می‌گرفتند. که از گذشته مقدس و قابل احترام بودند. شاید پارت‌ها نیز این مکان را به دلیل تقدس در نزد ایرانیان پیش از خود، انتخاب کرده باشند. آثاری همچون ظروف سفالی و سکه از دوران پس از اسلام در این غار به دست آمده که بیشتر مربوط به دوران سلجوقیان و ایلخانان است و به طور حتم کاربرد این غار در دوران پس از اسلام بیشتر به عنوان پناهگاه و اهداف نظامی بوده است.قدمت غار نیاسر کاشان به حدود ۲ هزار سال پیش و دوره اشکانیان برمیگردد.

غار رئیس نیاسر1 غار رئیس نیاسر

نحوه دسترسی

آدرس: استان اصفهان، ۳۰ کیلومتری غرب شهرستان کاشان، نیاسر

غار نیاسر4 غار رئیس نیاسر

غار نیاسر5 غار رئیس نیاسر

غار رئیس نیاسر غار رئیس نیاسر

غار رئیس نیاسر2 غار رئیس نیاسر

غار رئیس نیاسر3 غار رئیس نیاسر

غار رئیس نیاسر4 غار رئیس نیاسر

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
[امتیاز: 0 میانگین: 0]
           
برو بالا
 

نظر کاربران :

 • امیر

  با عرض سلام و تشکر از وب سایت جامع و خوبتان
  عکس دوم متعلق به غار دست کند کرفتو است ! این عکس را عوض کنید.
  با تشکر

  ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۳ پاسخ دادن
  • نجاری

   باتشکر اصلاح شد .

   ۲۳ اردیبهشت, ۱۳۹۳

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تخت جمشید روستای کندوان زیبایی های گیلان سد شاه عباسی طبس اماکن دیدنی یزد