بلیط هواپیما سوئیت تبریز

طاق بستان

زمان مطالعه : 2 دقیقه
۲۱ تیر ۱۳۹۶

طاق بستان مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌ها و سنگ‌نبشته‌های دوره‌ ساسانی است که در شمال‌غربی شهر کرمانشاه در غرب ایران واقع شده است.

وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق بستان در زبان بومی (کردی) طاق وسان گفته می‌شود. سان به معنی سنگ می‌باشد و به این ترتیب طاق بستان طاق سنگی معنی می‌دهد. این مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او طاق بستان را انتخاب کردند که در بین راه جاده‌ ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پر‌آب بود.

طاق بستان شامل سنگ‌نگاره‌ تاج‌گذاری اردشیر دوم و دو طاق می‌باشد که طاق کوچک‌تر شاهپور دوم و سوم و طاق بزرگ‌تر خسرو پرویز را به تصویر کشیده است. در سمت راست طاق کوچک‌تر و در بیرون از طاق سنگ‌نگاره‌ای تراشیده شده که تاج‌گذاری اردشیر دوم را نشان می‌دهد.

طاق بزرگ‌تر به پهنای ۵/۷ متر، ارتفاع حدود ۹ متر و به عمق ۵/۶ متر و طاق کوچک‌تر به پهنای ۶ متر، به ارتفاع حدود ۵ متر و به عمق ۵/۳ متر می‌باشد.

بستان طاق بستان
بستان 1 طاق بستان

بستان 2 طاق بستان

بستان 3 طاق بستان

بستان 4 طاق بستان

بستان 5 طاق بستان

بستان 6 طاق بستان

بستان 7 طاق بستان

بستان 8 طاق بستان

 

           
چاپ

لینک های مرتبط :

رزرو هتل جااینجاس
 

نظر کاربران :

 • محمد

  آثار به جا مانده از دوران باستان حس غرور و افتخار و شعفی خاص در من پدید آورد به خود میبالم از ایرانی بودنم

  ۸ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • کامران فاضلی

  طاق بستان یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی ایران است که در شهر کرمانشاه واقع شده است، بنایی باشکوه و جادویی از دوره ساسانیان.

  ۴ بهمن, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • حسن حسن زاده

  واقعا هنر فرهنگ ايران بي همتا است طاق بستان واقعا ديدني اگه تا بحال نديد حتما بازديد داشته باشيد تا به زيباي بي نهايتش پي ببريد

  ۲۹ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *