رزرو هتل ایران بوم گردی

شیلگان دره درگز

زمان مطالعه : 4 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۲۲ خرداد ۱۴۰۰

یکی از مکان‌ های تفریحی و گردشگری درگز در استان خراسان رضوی شیلگان دره درگز و تپه ماهورهای اطراف آن است که با شروع بهار تا اواخر اردیبهشت قبایی از چمن سبز بر تن کرده و گل ‌های شقایق آن را رنگین می‌ کند. شیلگان دره در رشته کوههای هزار مسجد، در نزدیکی شهرستان درگز واقع شده است. این منطقه فاصله بسیار کمی تا ترکمنستان دارد و در فصل بهار طبیعت زیبای آن همواره مورد توجه گردشگران و مردم منطقه است. مراسم سیزده بدر و کشتی باچوخه هر سال در این دره برگزار می شود.درگز و باجگیران دو شهر شمالی استان خراسان رضوی هستند که تقریبا در ۲۵۵ کیلومتری شمال مشهد واقع شده ‌اند، مسیرهای این این شهرستانها از دیدنی‌ های طبیعی و تاریخی بسیاری برخوردار است. درگز که تا تهران ۱۱۵۰ فاصله دارد، از شمال به مرز ایران و ترکمنستان، از شرق و جنوب شرقی به مشهد، از جنوب به چناران و از غرب به قوچان محدود است.

شیلگان دره درگز

در حدود ۴۰ کیلومتری درگز بخشی به نام لطف آباد قرار گرفته است. این منطقه دارای گمرک مرزی و محل ترانزیت کالا از ایران به ترکمنستان است. در حوالی این بخش منطقه‌‌ ای وجود دارد به نام شیلگان دره که اگر در اواسط فصل بهار به این منطقه سفر کنید از طبیعت زیبا و سرسبز و بی ‌نظیر آن مست خواهید شد.

شیلگان دره درگز

کوههای هزار مسجد

رشته کوه هزار مسجد–کپه داغ، ارتفاعات شمال خراسان را تشکیل می دهند که به صورت مرز طبیعی دشت هموار مشهد را از صحرای سرد و خشک قره قوم ترکمنستان جدا می کند. کوه هاى هزارمسجد و کپه داغ میان رشته کوه هاى بالخان ترکمنستان در غرب و ارتفاعات شمال افغانستان در شرق قرار گرفته است. بلندترین نقطه این رشته کوه، قله هزار مسجد با ارتفاع حدود ۳۱۰۰ متر در شمال غربی شهر مشهد قرار گرفته است. بخشی از کوه های هزارمسجد را کپه داغ می نامند. در امتداد جاده درگز–قوچان، این رشته کوه به نام الله اکبر خوانده می شود. این کوهستان که عبور از آن دشوار است، به مدت زیادى مانعى براى ارتباط بین دو ناحیه قوچان و درگز بوده است. رودخانه هریرود که در اینجا تجن نام دارد مرز ایران و ترکمنستان را تشکیل می دهد از این منطقه می گذرد. این رشته کوه از شمال غربی به سمت جنوب شرقی امتداد یافته است که در دامنه های سرسبز شمالی این رشته کوه، منطقه کلات نادری، در کوهپایه های شمالی دشت قره قوم ترکمنستان، در شمال غربی آن شهرستان درگز و در جنوب این کوهستان دشت مشهد واقع شده است.

شیلگان دره درگز

جاذبه های گردشگری منطقه

گردنه و چشمه آب معدنی الله اکبر، پارک ملی تندوره، دره شگفت انگیز شمخال، آتشکده های متعدد، غارهای قزلق و شادمینه، پلکان نادری، بازارچه مرزی گمرک و ده ‌ها اثر تاریخی و طبیعی دیگر از دیدنی‌ های این منطقه بکر و زیبا محسوب می ‌شوند.

نحوه دسترسی به شیلگان دره

آدرس : این منطقه در نزدیکی بخش لطف آباد و روستای شیلگان و در جاده مرزی این منطقه قرار دارد که حدودا ۴۵ کیلومتر با درگز فاصله دارد . مسیر دسترسی به این مناطق آسفالت می باشد.

 

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

 

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

شیلگان دره درگز

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

هتل های وان ترکیه
 

نظر کاربران :

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جاباما