بلیط هواپیما تور خارجی

شهر مهم هخامنشیان از نوروز 98 میزبان گردشگران می‌شود

تاریخ انتشار خبر :شنبه 3 آذر 1397
2018-11-24

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد جواد جعفری افزود: تا کنون پنج فصل کاوش باستان‌شناسی در محوطه ریوی با مشارکت باستان‌شناسان آلمانی انجام شده است و فصل ششم این کاوش‌ها از مهرماه امسال آغاز شد و در میانه آبان ماه به پایان رسید.
او با اشاره به ثبت محوطه ریوی با وسعتی 110 هکتاری در سال 1346 در فهرست آثار ملی کشور گفت: طی پژوهش‌های باستان‌شناسی که از سال 1391 در محوطه تاریخی «ریوی» واقع در دشت سملقان استان خراسان شمالی آغاز شده است، باستان‌شناسان به بقایای یک شهر از دوران هخامنشی تا ساسانی دست یافتند و با توجه به اهمیت این کشف تاکنون 6 سال پژوهش‌های باستان‌شناسی در این محوطه ادامه یافته است.
به گفته وی، کاوش‌های سال 1396 در محوطه تاریخی ریوی منجر به کشف بقایای یک تالار ستون‌دار در بخش جنوبی محوطه و بقایای یک ساختمان بزرگ خشتی مربوط به دوران هخامنشی تا ساسانی در مرکز محوطه و یک گورستان مربوط به عصر مفرغ (چهار هزار سال قبل) در بخش شمالی شد.
جعفری گفت: با توجه به اهمیت باستان‌شناسی این آثار، در کاوش‌های امسال هم مطالعات بر روی این سه نقطه متمرکز بود که منجر به شناخت بخش زیادی از جزئیات معماری بناهای مربوط به دوران هخامنشی، اشکانی و وضعیت گورستان عصر مفرغ محوطه شد.
این باستان‌شناس افزود: در مهر ماه 1397 همراه با فعالیت‌های باستان‌شناسی، مرمت دیوارهای خشتی تالار ستون‌دار و دیگر ساختارهای خشتی یافت شده آغاز شد و برای بازدید گردشگران دو گمانه به ابعاد 12× 12 متر و 5× 5 متر با اسکلت فلزی مسقف شد.
او با بیان اینکه محوطه تاریخی ریوی از نوروز 1398 پذیرای گردشگران داخلی و خارجی خواهد بود، گفت: اهمیت محوطه تاریخی ریوی در این است که وسعت آن در دوران هخامنشی به بیش از 110 هکتار رسیده و به نظر می‌رسد یکی از شهرهای مهم دوران هخامنشی در شمال شرق کشور بوده است.
به گفته جعفری بر اساس این پژوهش‌ها، از دوران اشکانی و ساسانی نیز شواهد معماری و باستان‌شناسی مختلفی در محوطه ریوی به دست آمده است که نشان از توالی استقراری پس از دوران هخامنشی در محوطه ریوی است.
این باستان‌شناس اظهار داشت: با توجه به اهمیت علمی و گردشگری این اثر تاریخی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی با همکاری موسسه باستان‌شناسی آلمان، برنامه منظمی را با عنوان «پروژه باستان‌شناسی ریوی» برای کاوش و پژوهش‌های باستان‌شناسی برنامه‌ریزی کرد.
وی با استناد به شواهد باستان‌شناختی گفت: «ریوی» یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور است که پژوهش‌های باستان‌شناسی هدفمند در آن می‌تواند موجب ارتقای شناخت ما از هویت تاریخی منطقه و رشد صنعت گردشگری در استان شود.

شهر مهم هخامنشیان از نوروز 98 میزبان گردشگران می‌شود

PDFPrint

پربازدیدترین ها:
جاجیگا تور رزرو هتل نظردهی
 

نظر کاربران :

  • نظر بده، 5000000 ریال جایزه نقدی بگیر، بدون قرعه کشی ! اسپانسر: رزرواسیون مهر

هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است. شما اولین نفر باشید.

لطفا نظر خود را برای این مطلب بنویسید:

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
هر چقدر در جاذبه های بیشتری نظر بنویسید شانس برنده شدن بالایی خواهید داشت(شرایط دریافت جایزه)