بلیط هواپیما سوئیت تبریز

شهر عباس آباد

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۳ مرداد ۱۳۹۳

عباس‌آباد از شهرهای بخش عباس‌آباد در شهرستان عباس‌آباد در استان مازندران و واقع در ناحیه شرقی شهرستان تنکابن ایران است. این شهر از شمال به دریای خزر، از جنوب به منطقه کلاردشت، از غرب به شهر نشتارود و از شرق به شهر سلمان‌شهر (متل قوی سابق) متصل می‌گردد. عباس‌آباد بر اساس آخرین آمار سازمان سرشماری ایران در سال ۱۳۸۹ جمعیتی بالغ بر ۱۲۱۳۹ نفر را دارد و شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری آن می‌باشند.

این شهرستان دارای روستاهای زیادی است. (مشهدی سرا، سیدمحله، کاظم کلاً، پلنگ کلاً، لنگا، ماشال اباد، پرچ ور، هردوآبرود، محمدحسین آباد، امرجکلا، شل محله، شهیدمحله، پسنده علیاوسفلی ، دراسرا، تازه آباد، تیلور سر، جمشید آباد، چارز، کیاده، یالبندان، خوشامیان، اسبچین و…)

شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهارآغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد.

گویش مردم این شهر طبری متعادل می‌باشد و درایام مهم سال همانند عید نوروز و مراسم عزاداری و جشنها نیز دارای آئین خاص خود می‌باشند. باگسترش روزافزون شهرک سازی مناظر سرسبز این شهر در خطر نابودی قرار گرفته‌است. این فرایند به قدری شدت یافته که اکثر مردم اقدام به فروش زمینهای کشاورزی خود نموده‌اند. ازاماکن مذهبی این شهر می‌توان به بقعه سیدکیا ابولحسن واقع در مزار شهدای مشهدیسرا اشاره کرد.

در مهرماه ۱۳۸۸ بخش عباس‌آباد (تنکابن) به شهرستان عباس‌آباد ارتقاء یافت.

تاریخچه

چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این محل عبور کرده چنین وصفی در خصوص آن ارائه می‌دهد: «به دره زیبایی(عباس‌آباد ) رسیدیم، این ده موقعیت خوبی دارد و روی پشته‌ای سرسبز و به فاصله کمی از کنار دریا قرار دارد. موقعیت عباس‌آباد از دهات بسیاری که تا کنون دیده بودم مناسبتر می‌نمود. نام این ده به شاه عباس مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده….. در این ده بیست و پنج خانه هست. یک قبرستان دارد که مانند سایر قبرستان‌های ایران، هیچگونه تزئیناتی نداشت.

عباس آباد 1 شهر عباس آباد

عباس آباد شهر عباس آباد

           
چاپ

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • لنگایی از عباس آباد

  شهرستان عباس آباد مدت هاست که از تنکابن جدا شده و مستقل از تنکابن هست در گذشته منطقه تنکا بخشی از عباس آباد بوده که در آن زمان به عباس آباد لنگا گفته میشده است منطقه لنگا و تنکا و هوسم و چالوس و کلار و کجور و نور و لاریجان و قصران و الموت بخشی از رویان کهن بوده اند رویان کهن به منطقه ی غربی طبرستان گفته میشده است که مردم آن به زبان طبری رویانی گویش می کردند اکنون نیز ما عباس آبادی ها به زبان مازندرانی و لهجه طبری لنگایی صحبت می کنیم که به لهجه طبری کلارستاقی که در چالوس و کلاردشت صحبت می شود شباهت دارد

  ۳۱ مرداد, ۱۳۹۸ پاسخ دادن
 • مهرنوش زاده رفيع

  برنجكاري و ماهيگيري نيز در اين شهر زيبا رونق دارد و پايانه مسافربري عباس آباد يكي از مسيرهاي اصلي اتوبوس در اين منطقه است
  متل قو پايانه اتوبوس ندارد

  ۲۳ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  حداکثر سایز عکس : 2 مگابایت.