رزرو هتل

شهر درجزین

زمان مطالعه : 2 دقیقه - تاریخ بروزرسانی :
۱۶ شهریور ۱۳۹۳

درجزین یا درگزین یکی از شهرهای شهرستان مهدیشهر است.این شهر بخاطر عبور آب چشمه گل رودبار و داشتن چند قنات از آبادانی خوبی برخوردار است و زمینه‌های توسعه کمی و کیفی را دارا است. برخی از میوه‌جات آن مانند زردآلو و انار مشهور است. درجزین در استان به انارستان های پربار و سرسبز معروف و به شهر یاقوت سرخ کویر شهرت دارد..بیشتر اهالی دارای مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند.
این شهر در فاصله ۵ کیلومتری شمال سمنان و ۵ کیلومتری جنوب مهدیشهر قرار دارد . بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۳۷۰ نفر (۱۱۰۸ خانوار) بوده است. درجزین در تابستان سال ۱۳۸۷ با تصویب هیئت دولت از روستا به شهر ارتقاء یافت.

جاهای دیدنی

شهر درجزین نقاط دیدنی بسیاری دارد که متأسفانه در گذشته نسبت به آنها بی توجهی شده است. یکی از بزرگترین دیدنی های شهر درجزین کهن سال ترین درخت چنار کشور است که با بیش از ۸۰۰ سال قدمت در مرکز شهر قرار گرفته است. قبرستان زرتشتی ها و امامزاده چهل تن نیز از دیگر آثار دیدنی درجزین است.

ناهمواری‌ها

هرچند کوه‌های مرتفع و صخره‌ای، تقریباً از شمال درجزین آغاز می‌شود ولی خود شهر هم دارای زمین‌های گسترده و همواری نیست، بلکه تشکیل شده از تپه ماهورها و کوه‌های کوچک و تپه‌های بیشتر خاکی و همچنین دره‌های کمابیش عریض و کفه‌های کوچک تقریباً مسطحی می‌باشد. درجزین در قسمت جنوبی شهرستان و پیش از ارتفاعات آن در یک ناحیه رسوبی قرار دارد. از دید خاکشناسی در محدوده خاک‌های لیتوسل آهکی و در ناحیه خاک‌های بیابانی و سیرزم قرار دارد. شهر درجزین مشهور به یاقوت سرخ استان سمنان می باشد که از آب و هوای نسبتاً مطلوببتری از شهر سمنان برخوردار است. لهجه اهالی بومی شهر درجزین سنگسری می باشد.البته جمعیت حال حاضر آن طبق سرشماری های جدید قریب به شش هزار نفر می باشد که غالب آنها از سراسر کشور ایران در آن جمع شده‌اند.

anar darjazin شهر درجزین

mahalle ghazi abad شهر درجزین

           
ما را در اینستاگرام دنبال کنید

لینک های مرتبط :

 

نظر کاربران :

 • سید محمد حسینی

  انارهای اینجا بسیار معروف است و بیشتر صادرات میشه و در داخل مصرف نمیشه

  ۸ اسفند, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • رها مسعودی

  اینجا تو مرز کویر و خطه سر سبز شمال قرار گرفته و زیستگاه جالبی برای جانوران به هم زده

  ۵ دی, ۱۳۹۷ پاسخ دادن
 • نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  جنوب گردی